eakas inimene 09.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas saada kontrolli alla 85 a. vanurit vaevavaid psüühilisi häireid. Aasta jooksul on esinenud 4 tõsist segasuse hoogu, kestvusega umbes 2 päeva. Muidu on mõistus selge, ainult nägemine väga halb, liigub vähe toa piires. Kui selline deliiriumilaadne seisund peale tuleb, siis hakkab kuulma ja nägema viirastusi, muutub algul aktiivseks, tahab kuhugi minna, sel ajal on kukkunud ja haiget saanud. Ei taju enam oma tegelikku ümbrust, kontakteerub halvasti, pidevalt seletab mingit oma juttu. Võib niiviisi jahmerdada ööpäev ja rohkemgi. Siis sõna otses mõttes kukub väsimusest ümber ja magab väga kaua. Peale pikka uinakut on mõistus selge, toimunut eriti ei mäleta, on väga väsinud kuid taastub siiski mõne päeva jooksul. Segase seisundi ajal ei saa teda hetkekski üksi jätta, ka öösel mitte. Keegi peab olema 24 tundi tema päralt. Esimese haigushoo ajal katsetasime kodus olevat rahustit diasepami ja see mõjus, mõne tunni jooksul antud 2 tabletti panid magama. Järgmisel korral polnud samast rahustist vähimatki abi, see justkui aktiviseerinuks teda. Kohalik arst ei soovitanud rahustit, vaid kirjutas haloberidooli, mis olevat vanainimestele parim. Hakkas seda võtma eelmise aasta detsembris ja pidas kenasti vastu kuni üks pudel sai otsa. Iga päev võttis ca 8-10 tilka. Tundus, et õige rohi on leitud. Ostsin seda veel varuks, aga kui nüüd nädal tagasi hakkas tõeline segasushoog, siis toimus sama mis rahustiga. Inimene jampsis kaks ööpäeva ning rohi oleks nagu hoogu juurde andnud. Kas on olemas mingi rahusti või uinuti selliste seisundite leevendamiseks, et vähemalt öösel saaks magada. Mis üldse aitaks?

Lugupidamisega L.S.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

L.S. Nii suurte elukogemustega inimest nägemata on veidi raske konkreetset soovitust anda. Haloperidooli tilgad (kui tohter haiget nägi ja määras) on õige valik. Seisund ei ole lineaarne (sile, ühetasane) vaid lainetav, muutuv - seega peab teatud piirides muutuma ka Haloperidooli tilkade arv.
Kui sellega olukorda ei tasakaalusta, siis psühhiaatri juurde, vajadusel suunatakse uuringuteks gerontoloogia (vanurite) osakonda. Tallinna Psühhiaatriakliinikus selline osakond olemas.
Head soovides,
Jüri O.-M. Ennet