mure ema pärast 28.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Mul on mure oma ema pärast. Nimelt aastaid tagasi kukkus ta niiöelda vaimselt kokku. Olin siis teismeline, ega saanud sellistest asjadest veel öieti aru. Ta on ka abi saamas käinud, isegi haiglas olnud, kuid paranenud ta ei ole. Kord on tal parem, siis jälle halvem.

Kõik algas aastaid tagasi tööprobleemidest. Ta hakkas igasugu asju nö kuulma ja ette kujutama. Et naabrid lindistavad meie pere vestlusi, kommenteerivad neid, et seega ei tohi kõvasti kodus rääkida ja telefone kuulatakse pealt, et naaber käis ta ülemuse juures meie pere asjadest aj temast rääkimas jne.
Siiani võtab ta mingeid rohtusid. Rääkida ta oma haigusest minu, kui "lapsega" ei taha, kuigi ma seda enam ei ole.

Vahepeal oli tal nagu parem, aga nüüd jälle, seoses haiguslehe ja töölt ärajäämisega aasta lõpus, kus tööd kuhjusid, on ta nagu teine inimene. Muretseb ja on kindel, et teda vallandatakse. Käib toast- tuppa äraolev nägu peas. Kui midagi küsida või rääkida temaga, siis kui vastab, on näha, et on kuskil mujal oma mõtetes. Või siis istub lihtsalt voodil ja kõigutab end ja muudkui mõtleb ja mõtleb ja mõtleb.
Pidevalt korrastab end. Ta ei julge nüüd haiguslehe ajal isegi internetis olla, äkki keegi saab teada...
Seal tööl ta olla ei taha, töökaaslastega ta läbi eriti ei saa. Uut töökohta tahab, aga ei taha selleks eriti midagi teha, ütleb, et on vana ja ei oska enam midagi ja et ta ei tohi füüsilist ega vaimset tööd teha, et siis hakkab tal halvem. Tal on madal enesehinnang ja iga variandi kohta, mida talle seoses tööga pakkuda, on tal mingi vastuväide olemas, miks teda sinna ei võeta.
No lihtasalt ei ole aega seda kõike siin kirja panna.

Kõrvalt on teda kurb vaadata. Tundub, et on ravimatu haigus. Mis haigus?
Ülejäänud perekonda ka häirib tema pidev pabistamine iga asja, ka teiste inimeste pärast. Pidev mõtlemine ja ülemõtlemine ja sellest probleemide ettekujutamine hakkab ka meile ajudele.
Mida me saame tema jaoks teha, kui saame?
Ette tänades
sirli

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Millise haigusega ravil, millises haiglas, milline ravi?
"Ta hakkas igasugu asju nö kuulma ja ette kujutama. Et naabrid lindistavad meie pere vestlusi, kommenteerivad neid, ..." viitab psühhootilisele häirele, seega psühhiaatrilisele probleemile. Siin sai ja saab aidata psühhiaater. Sellele võivad liituda objektiivsed elu-olustikulised probleemid - kellel neid ei ole - ja need stressid, depressioonid, sisepinged on jällegi perearsti või siis psühhiaatri leevendada (põhjused suuresti riigivalitsemise tasandil reguleeritavad). Raviga saab iga haiguse kulgu mõjutada, seega - vaja tegutseda.
Ema on töövõimeline, töötab, siis on ta ju vägagi tubli. Teda saab aidata!
Parimate soovidega,
Jüri O.M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ema ja vanaema riid

Minu mure siis selline, et emal ja vanaema vahel aastatetagune riid, mina põhjust ei tea. Aga nüüd juba vanaema 90 a-ne vähihaige ja on ema hoole all. Nüüd nad ainult kaklevad omavahel, riidlevad, karjuvad. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ema on vanaema hooldamisest väsinud ja seetõttu ülitundlik, närviline. Vanaemal raske haigus ja maandab oma pingeid tütre peal, so. ema peal. Vaja oleks organiseerida vanaema hooldushaiglasse, aga seal ...

Loe edasi

psühholoogiline toetus surija põetajale

tere, vabandust, et selle küsimuse teile edastan, aga ei tea, kuhu võiksin pöörduda. mure selline, et olen mures oma ema pärast, kes on tänaseks juba aasta vanaema põetanud. igaüks, kes sellise olukorraga ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Võimalusel tuleks vanaema mõneks ajaks hooldusele anda ja ema saab veidi taastuda, kosuda, hinge tõmmata. Või saab keegi teda mõne perioodi asendada.
Jutustamine siin eriti ei aita. Aitab konkreetne ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: