Köha, mis ei lähe üle 01.06.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Minul on mure köhaga. 18. aprillil jäin haigeks. Pole enam tükk aega nii haige olnud. Algas see jubeda kurguvaluga, mis kestis ca kolm päeva. Seejärel tekkis kohutav nohu, mis kestis kindlasti üle nädala. Umbes 20-21. aprilli paiku tekkis ka köha. See oli hästi lahtine. Alguses ei olnud väga hull, aga aina hullemaks läks. Tegin kokku kolm COVID kiirtesti, kuid kõik need olid negatiivsed. Konsulteerisin perearstiga telefoni teel ning mulle kirjutati välja antibiootikumid (asitromütsiin, 3 tabletti), kui köha oli juba kolm nädalat kestnud. Tabletid tegid olukorra selgelt paremaks, kuid üle see siiski ei läinud. Köha muutus aga vahepeal kinniseks, ACCga tuli jälle lahti. Paar nädalat tagasi käisin perearsti juures. Ta kuulas kopse ja ei öelnud küll, et seal midagi kahtlast kuuleks. Verest võeti kopsüklamüüdia ning mükoplasma proovid (need olid korras). Samuti tehti röntgenpilt ning ka see oli korras. Ega mulle rohkem midagi ei öeldud ka, kui et "kui ikka üle ei lähe, siis tulge tagasi". Kuna mul oli paaril inimesel suguvõsas ka olnud mõni aeg tagasi selline pikk ja vinduv köha (kah pärast haigust), siis arvasin, et järsku mul on ka see. Köha iseenesest on oluliselt väiksemaks jäänud. Vahepeal ei köhi enam üldse, vahepeal aga ajab jälle köhima/köhatama. Kuid panen tähele, et on asju, mis köha rohkem esile kutsuvad: 1. Külma joogi joomine; 2. Füüsiline pingutus. See ei pea isegi olema suur. Eile kõndisin paari tunni jooksul ca 4 km rahulikus tempos ning õhtul kodus köhisin ja täna ka jälle natuke. Paar päeva tagasi tirisin aga tükk aega üht hästi suurt ja rasket kotti, mis oli väga raske ning pärast seda võttis ikka väga kõvasti köhima. Seda kõike ei olnud enne seda, kui aprillis haigeks jäin. Järsku Te oskate vähemalt pakkuda, millega võiks olla tegu? Kas see võibki olla nn vinduv köha, mis lõpuks täiesti üle läheb? Kui kaua ma peaksin ootama enne, kui arsti juurde uuesti minna ning missuguseid proove võiks sel juhul teha? Ma tean, et see on hästi üldine palve, kuid see "salaköha" (taevas teab, millal see jälle esile tuleb) on juba üsna frustreeriv ning äkki oskate midagigi pakkuta või mingisugust nõu anda.
Ette tänades ja tervitades,
n35.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teeksin spirograafia, vajadusel raviks bronhe lõõgastavad ja põletikuvastased inhalaatorid. Mõnikord võib peale hingamisteede põletikku tekkida nende ülitundlikkus.
Hea koostöö oma perearstiga !

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi