Öine pikalt kestev köha. 07.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Käisime kuskil nädal tagasi kelgutamas ning 2 päeva hiljem tuli köha ja muud külmetusega seonduvad sümptomid (kurguvalu, nohu, palavik). Nüüdseks kõik mööda läinud va köha. Köha esineb päeval väga harva, kuid see eest öösel 3-4 paiku hakkab lakkamatu köha pihta mis ei taandu mitte millegagi. Köha on kinnine ja võib ka öelda et osati peab seda ise välja suruma. Igasugused siirupid ja lahutavad tabletid ei tundu aitavat. Teed meega joon ka regulaarselt. Tähelepanek kuidas öösel köha mõneks ajaks ära peletan on suitsetamine. Kiire suits ja köha kaob kui võluväel. Suitsetaja köha see ei meenuta, mainin kohe ära. Küsiks kohe et kas peaksin pöörduma kiiremas korras arstile või mängib külmetusega välja? Samuti huvi pärast oleks hea teada miks suitsetamine köha kinni paneb. Ettetänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan küsimuste eest. Proovin mõtelda. Nikotiin ja tubakasuits on ripsepiteeli talitluse halvaja. Ripsepiteel on järjekordne looduse ime, mille ülesandeks on transportida hingamisteede limaskestadel "sodi" ülespoole. See meenutab veidi vees hõljuvat mererohtu. Tubakasuits paneb aga selle likumise seisma ja nagu annab ajutise leevenduse. Kuid ühel hetkel on bronhid ja nende peenemad harud, bronhioolid paksult täis paksu lima mida ei ole kerge välja köhida. Tõsised suitsetajad plartsuvad ikka 10-15 min hommikuti, et veidigi kergendust saada.
Kirjelduse järgi on tegemist bronhiidiga, lamades võib juhtuda, et põletikuline lima koguneb hingamisteedes ja neelus, tagajärjeks ongi köhahoog. Erinevatele pisikutele meeldivad erinevad hingamisteede osad, seetõttu võib haiguspolt olla erinev senistest.
Üldiselt 1 nädal köha ja üle selle vajaks arstlikku uurimist. Siit lihtne järeldus- ikka arsti vastuvõtule. Ja kaaluge suitsetamisest loobumist. See on parim, mida saate oma tervise heaks ise teha.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi