Köha (järg) 17.10.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Kõigepealt minu eelmine küsimus oli: 7.oktoobri öösel jäin keset ööd lahtise aknaga magama, hommikul oli imelik tunne kurgus ja õhtuks tulid ilmsiks külmetushaiguse nähud ja kerge palavik. Olen alati oma külmetushaigust ravinud Coldrex tablettidega, mis ravivad nina, kurku ja palavikku, võtsin maksimumdoosi ja 5 päeva. 12 oktoobriks olid muud külmetushaiguse tunnused, nagu öine higistamine ja nohu, kadunud, kuid jäänud on ainult kuiv köha. Olen seda ravinud käsimüügist ostetud köha vastase vedelikuga ja köhakommidega nagu Halls. Enesetunne on üldiselt hea, aga aeg-ajalt tuleb kuiva köha hoog peale, mis tuleb sügavast rinnast. See teeb muret. Kas see läheb ise üle köhakommidega või pean minema ikka arsti juurde ja kas on vaja näiteks antibiootikumi kuuri? Või soovitate mõnda muud ravimit, mis on käsimüügis saadaval?
Praegune küsimus:
vastasite just minu päringunumbrile. Kirjeldan oma olukorda põhjalikumalt. Töötan Lõuna-Inglismaal hooldajana ja seetõttu enamus ajast elan tubastes tingimustes, mille tõttu ka olen külma suhtes nõrgemaks muutunud. Kuna ma eriti inimestega ei kohtu ja Inglismaal on praegu temperatuuride poolest justkui Eestimaa suvi, siis arvan, et viiruslikku nakkust mul olla ei saa. Päevane temperatuur oli 7. oktoobril +20 kraadi ja öine temperatuur oli +13, kui haigestusin. Ju siis oli tol ööl juhtunud külmem olema, mistõttu mu hingamisteed said öösel külma. Kui alguses oli mu köha väga hullusti rögisev, siis praegu enam mu köha seda hullu röginat ei tee ja alati peale köhakomme on palju parem. Öösel köha mind üles ei aja ja suudan ka pikka aega ilma köhimata olla. Kas öise külmaga võis viirus minu organismi sattuda? Kui ma lähemate nädalate jooksul arsti juurde ei lähe, kas ma võin mõne raske tüsistuse saada? Praegune olukord on mulle üldiselt hea ja köhakommidega suudan ka köhimist vältida. Kui mu enesetunne kehvemaks ei lähe, kas võib ka arsti juurde minemata jätta? Mul ei ole veel elu jooksul kopsupõletikku olnud, ise ei tea. Aeg-ajalt nuuskan nina kaudu välja seest tulevat röga, mille järel iga päev läheb kergemaks. Haiguse alguses sülitasin suu kaudu röga välja. Tundub, et köhakommid leevendavad sügaval peituvat rögajäänust. Kas käsimüügis on mõnda ravimit, mida võiksite mulle soovitada?
Tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan, et ravige samade vahenditega edasi, kui algul oli halvem ja nüüd parem, siis peagi saate päris terveks. See võib olla ka mõni atüüpiline hingamistede infektsiooni tekitaja, nt klamüüdia või mükoplasma. Ka need ei vaja alati antibiootikumravi. Kui väga köhite, siis kandke palun maski, et kaitsta oma hoolealuseid. See poleks kena kui hooldaja nakatab oma patsiendid ja mõni jääb raskesti haigeks või hoopis ....
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi