pulss 19.08.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere kirjutasin teile hiljuti seoses madala pulsiga Nüüd aga on tekkinud olukord kus käivad hood kus pulss läheb kiireks istudes 90 ja seistes 110 peale vaikselt kõndides isegi 130 olnud ja püsib nii tund või isei kaks. mudu pulss enamasti ikka väiksem. kas see on väga ohtlik? varem võtsin kuu aega paroxetiini nüüd aga vahetati see citaloprami vastu mida olen võtnud alles 2 päeva aga mure selles et paroxetiini ajal kadusid mu lisalöögid peaaegu ara aga nüüd viimased päevad on neid taas rohkem. kas on lootust et pikemal tarvitamisel ka see rohi vähendab lisaööke? olen ka lugenud et see citalopram ei ole hea rohi südame probleemidega. mis te arvate? kas lisalöökide ja selliste hoogudega on seda rohtu ohutu võtta? olen läbinud pm kõik uuringud ja kõik uuringud on korras. kapis juba 8 ekg paberit mis arstide sõnul kõik väga ilusad aga ometi on probleem lisalöökide ja nende tahükardia hoogudega? arst kirjutas ka metropololi et pool keele alla kui hoog aga kuna õhtuti kipub pulss madalaks siis pole julgend seda võtta. vahel näitab ka vererõhu aparaat ebaregulaarse rütmi märki.muidu vererõhk on korras ilusti isegi nende kiire pulsi hoogude ajal.Kas tõesti kogu see probleem saab olla vaid närvidest? või mis ma võiksin veel proovida et need asjad korda saada?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teid on põhjalikult uuritud, välistatud on orgaanilised südamehaigused, tõsised rütmihäired. Ilmselt on tehtud 24 v 48 tunni EKG, ehhokardiograafia, koormuselektrokardiograafia. Küllap on kontrollitud ka kilpnäärmeteste, TSH, FT3, FT4, TPO AK. Teile on määratud antidepressantravi, eesmärgiga vähendada liigset ärevust, täpsemalt haigusärevust. Ravi saab määrata vaid arst, kes näeb vahetult patsienti. Küllap oli mingi põhjus, miks vahetati ravi.
Oletan, et tegemist on ühe ärevushäire avaldumisega, kiirenenud südametegevuse hoogudega. Seda saab leevendada mitmeti. Esimese valikuna soovitan kiirenenud südametegevuse hoo tekkel aeglaselt sügavat sissehingamist ja hinge kinni hoidmist, 30-60 sekundit, seejärel aeglast väljahingamist ja järgnevalt sügavat rahulikku hingamist. Vajadusel võib seda korrata 10 minuti jooksul. Tuleks selgusele jõuda, mis tekitab neid hooge, selleks soovitan kasutada päevikut, kuhu märgite hoole eelnenud tegevused. Tavaliselt tekivad lisalöögid ja kiirenenud südametegevusega periood tugeva füüsilise ja emotsionaalse pinge korral, väsimusel, varastel hommikutundidel või õhtul, enne uinumist. Kui õpite neid vallandavaid tegureid vältima ja saate hingamisharjutustega hooge katkestada, on juba väga hästi ja ravimeid ehk polegi vaja.
Konkreetsed, Teile sobivad soovitused ja ravi annab ikka Teid vaehtult nägev arst.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi