Sjögreni sündroom? 02.03.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen olnud aastaid hädas limaskestade kuivusega. Kõigepealt tupekuivus, siis lisandus umbes 3 aastat tagasi ninakuivus. Ninna tekivad koorikud, nuusates nina veritseb, sekreet valgub kurku. Röga on beež või rohekas, vahel ka veresegune. Suvel olukord leevendub. Keel ja kurk muutuvad vahel kibedaks. Mul on ka krooniline gastriit, vahel ka haavandid.
Kuu aega tagasi tekkis ninale ohatis ja silmadesse põletik: silmad olid hommikul roosad, kipitavad ja vesised. Oli ka külmatunne, palavikku polnud. Kuna mul on mõlemas silmas glaukoom, siis oleme silmaarstiga teinud antibiootikumi ja hormoontilgaga ravikuuri, ei midagi. Kunstpisarad veidi leevendavad, kuid probleemi ei lahenda.
Lisaks on juba paar aastat süvenenud parema jala varvaste valu ja suur varvas läheb aeg-ajalt krampi ja kangeks.
Palusin perearstil teha vereproovid, et välistada Sjögreni sündroom:
reumafaktor 11,1 (väiksem kui 15), settekiirus 20 (väiksem kui 20), SSA IgG QN ja SSB IgG QN 0,3(väiksem kui 7), SP - ANA iGG neg, RBC 5,24 (4.00-5.10), CRP 0,9 (-10mg/l). 2017 a oli reumafaktor 3,6
Perearsti sõnul on analüüsid korras.
Settekiirus on tõusnud, ka reumatoidfaktor, võrreldes 2017.a. Mida see näitab? Kas see võib tähendada ka viirust või allergiat? Kas selliste kaebuste ja verepildi baasilt võib kahtlustada Sjögreni sündroomi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kuivsilmsusel ja limaskestade kuivusel on palju põhjuseid. Sjögreni sündroom on üks paljudest. Kõigepealt täpsustaksin probleemi. Lihtne aga informatiivne uuring on Schirmeri test ja sülje erituse uuring. See peaks olema võimalik perearstikeskuses. Ka silmaarstid teevad Schirmeri testi. Kui tegemist on tõesti tõsise leiuga, saab uurida ja mõtelda edasi ja nii leida lahendus. Analüüsidest teeksin HLAB27 testi. Ikka hea koostöö oma arstidega.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi