Pikaajaline köha 12.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Küsin oma abikaasa kohta, kellel on olnud pikalt köha, nagu kurgus oleks midagi. Nüüd lisandunud seljavalu paremal abaluu all, valu ajab vahel öösel üles. Perearst tegi röntgeni ja vereanalüüsi, nendega oli korras, kuid antibiootikumikuur tehti sellegipoolest. Abi ei saanud ja nagu mehed sageli, ei läinud ka minu kaasa enam arsti juurde.
Mul endal naisena on hoopis kõhutunne, et kas köha ja seljavalu võiks olla maoprobleemi tunnus? Mõned aastad tagasi raviti Helicobacter Pylorit ja tehtud uuring näitas mao limaskestal erosiooni (mehel selgitati seda piltlikult kui kriimustusi limaslestal). Kuid tookord oli äge just kõhuvalu, eriti tühja kõhuga, praegu seda ei ole - on köha, seljavalu ja tegelikult meenus mulle, et ka muutunud hingeõhk (imeliku magusa kõrbeliha lõhn - aga mul endal on väga tundlik nina, võibolla pole midagi viga).
Mida teha?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mitmed võimalused. Jah, mao-söögitoru tagasivooluhaigus, lühendiga GERD võib olla selliste vaevuste taga. Infot raviefekti alusel annaks prooviravi omeprazol või esomeprazol preparaatidega, võetakse tavaliselt hommikul 30 min enne sööki. Tesiseks suitsetamine ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ( KOK) võimalus. Vajalik oleks kopsumahu uuring koos hingamisteid lõõgastava ravimi inhaleerimisega, BDT ehk bronhodilataatortest. Ja aega on läinud üksjagu- uus kopsupilt või CT ( kompuuteruuring) rindkerest annaks ka infot ning saaks välistada/avastada mitmeid teisi haiguseid.
Sellised mõtted ja soovitused. Teie perearst aitab heal meelel, alati ei selgu kõik ühe arstikülastusega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi