pidev kurguvalu ja väike palavik 30.01.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 19-aastane neiu. Pöördun Teie poole, kuna mind vaevavad küllaltki tihti (põhimõtteliselt u iga 1 kuu tagant või tihedaminigi) väike palavik ja kurguvalu, mis kestavad nädalaid. Praegu olen samuti haige. Kirjeldan antud olukorda, kuna see on arengu poolest väga sarnane eelnevatele juhtumitele. Nimelt haigestusin 2 nädala eest (tõenäoliselt sain külma), tekkis väike palavik (37.2-37.4) ja tugev kurguvalu. Püsisin mõned päevad täiesti kodus, kasutasin imemistablette ja koduseid ravivõtteid (tee, mesi, küüslauk jms). Umbes nädala möödudes läks enesetunne paremaks ning kurguvalu vähenes, kuid palavik ei kadunud. Kuigi olen peaaegu kogu aeg kodus olnud ja vaid hädavajalikke käike teinud, on nüüd kurguvalu uuesti tugevnenud ning iga päev on palavik (37.0-37.3), aga enesetunne on hea. Keel on kogu selle aja olnud kerge valge katuga kaetud ning kurgus on ka väikesed villid, aga mitte mädased (tean, kuna olen mitu korda taolises olukorras, taolise kurguga perearstil käinud). Mul on ka diagnoositud mingisugune refluksi vorm, ilmselt kergemat sorti, sest kõrvetisi või muid tõsiseid vaevusi ei esine, ainult iga hommikune väike kurguvalu. Perearstil antud juhul pole käinud, sest varem olen seda palju teinud ning alati kuulen ühte ja sama (kui vereproov põletikku ei näita, ja enamasti ei näita):kurguvalu,villid, valge katt tulenevad refluksist (mis viirusnakkuse puhul võib tugevneda) ning kurguvalu kutsub omakorda esile väikese palaviku ja kurnatuse tunde. Või siis on palavik närvidest (see võib õige olla, kuna kraadin tõepoolest mitu korda päevas ja juba kardan kraadiklaasi näitu ette). Oluline on vist veel mainida, et mandlid opereeriti mul ära u 4a tagasi ning pärast seda tegelikult krooniline kurguvalu ning palavik esinema hakkasidki. Minu küsimused Teile oleksid järgnevad: 1.Kas refluks võib mõjutada külmetushaiguse kulgu või vastupidi (mille tagajärjena püsivad tugev kurguvalu ja palavik nädalaid)? 2.Kas närvidest võib tekkida u 37.3 palavik? 3.Kas võin jätkuva kurguvalu ning väikse palaviku, kuid hea enesetundega tegutseda (trennis, koolis käia), ilma et peaksin mingeid tüsistusi kartma?

Olen väga tänulik, kui leiate aega mu pikale ja ehk veidi segasele kirjale vastamiseks!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Katsun vastata. Üsna sage seis peale mandlite lõikust. Tavaliselt oodatakse, et kõik saab korda, kuid alati ei lähe nii nagu loodetakse. Mandlid on üheks kaitsebarjääriks infektsioonide osas, mille tekitajaid on meil kõigil kurgus küllaga.
Nii, läheme konkreetsemaks. Uusi mandleid kasvatada ei saa. Aga organism harjub tasapisi uue olukorraga. Abiks võib olla ravimitest vahendid mis turgutaksid immuunsüsteemi. Olen väga rhul koostööga Tartu Ülikooli Kõrvakliinikuga, paljud patsiendid on saanud leevendust ravimtaimepreparaadist LYMPHOZIL TBL N200
ATC 0RS2
Toimeaine Päevakübar,pärm,Ca,Si,vit B1,maomürk,põisadru
Grupp Humaanravimid, käsimüük,sooduseta
Tootja CESRA ARZNEIMITTEL GmbH & Co.
julgen seda ka soovitada.
Refluks on ja ei ole probleem. kui selle abil proovitakse selgitada midagi muud kui refluksivaevusi siis pole see õige.
Vastused veelgi konkreetsemalt.
1. Reflukshaigus võib mõjutada hingamisteede viirusinfektsiooni kulgu, kuna kahjustatud on see värav organismis mida haigustekitaja ründab. kuid see peaks olema päris reflukshaigus, mitte hapumaitseline röhitis 1 x kuus.
2. Ütleme, et jah, erutus, stress võib põhjustada palaviku 37,3, see võib olla ka täiesti normaalne kehatemperatuur samuti.
3. Arvan, et ikka kui kurk on valus ja palavik kah siis on trenn ikka vastunäidustatud. On oht, et kuskil kurgusopis pesitseb mõni haigustekitaja mis võib levida kehas, halvem variant on nt südamelihase põletiku teke.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi