B12 aneemia 10.05.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen aastaid olnud pidevalt kurnatud ja väsinud ja olen pöördunud selle murega perearsti poole. Viimati pakkusin, et kontrolliks vitamiinide taset ja kindlasti ka B12 taset. Vereanalüüsist selgus, et B12 tase oli suisa kriitiliselt madal. Arst määras B12 vitamiinisüstid. Olen saanud neid nüüdseks mitu kuud , 1 kord nädalas 2 ampulli korraga. Nüüd tehti jällegi vereanalüüs, et kontrollida praegust taset ja arst ütles, et ei ole see tase laes (jäi mulje, sellise koguse peale peaks ikkagi olema) ja soovitas lisaks süstidele tablettidena ka juurde võtta. Kui süsteampullid saavad otsa, siis edasi tablette võtta ja kord aastas jälle taset kontrollida. Minule aga tundub see imelik, et kas see on normaalne, et süstidest ei piisa ja kas siis edaspidi peaks piisama tablettidest? Aneemia põhjus on ka teadmata. Taimetoitlane ma ei ole ja ei ole opereeritud magu. Olen natuke mures, sest ei ole teada põhjust ja kas see nii jättagi?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Noores eas, nagu Teie olete on B12 defitsiit organismis väga ebatavaline. Kardan, et ma veidi ehmatan Teid paari mõttega. Peaks hindama mao limaskesta seisundit- see on oluline B12 vitamiini imendumisel. Ja teine asi ! B12 defitsiit võib kaasneda laiusstõvega. Seda võib saada nt toore või kergelt soolatud kala, koha v siig söömisel. Peipsi kant ja rannarahvas on riskirühmas. Seda saab täpsustada väljaheite proovist ussnugiliste munade suhtes. Teeks ennem võimalikud põhjused selgeks ja siis saab määrata sisulisema ravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi