D-vitamiini ja B12 vitamiini defitsiit ja ravi 12.04.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
minu B12 vitamiini tase veres oli sügisel 98 pmol/l. Sain vastavaid süste aasta lõpuni. Nüüd, neli kuud hiljem lasin teha uue analüüsi ja selgus, et praegu oli näit B12 osas 151 pmol/l. Kas see on nüüd korras ega vaja enam süste?
Kuid nüüd selgus, et D-vitamiin on 22 nmol/l. Sel puhul peaksin vist võtma D-vitamiini lisaks, aga millises doosis? Mulle toodi D-vitamiinid, mille sisaldus on 7000 RÜ, kas need on liiga tugevad? Ootan Teie vastuse ära, enne kui neid kapsleid julgen võtma hakata. Või siiski võiks lühiajaliselt (kuu-paar) võtta ka sellises koguses. Olen ka ülekaaluline, nii et ehk väiksem kogus ei avaldakski mõju. Arstil pole veel käinud, analüüsi lasin ise teha.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Inimesed omastavad B12 vitamiini loomsetest toiduainetest (liha- ja piimatoodetest). B12 vitamiini defitsiidi sümptomiteks on aneemia üldsümptomid nagu väsimus, õhupuudus, südamekloppimine; neuroloogilised ja neuropsühhiaatrilised sümptomid-paresteesiad, tuimus, koordinatsioonihäired, mälu halvenemine; punane sile keel. Täiskasvanu normaalseks B12 vitamiinitasemeks loetakse 141-489 pmol/l. Kui analüüsi alusel tuvastatakse B12 vitamiini defitsiit, on tähtis välja selgitada selle tekkepõhjus. Kindlasti on soovitav teha täpsustavad uuringud nagu gastroskoopia, aga ka uuring laiussi munade suhtes. Teoreetiliselt võib vitamiinB12 defitsiit olla tingitud ka teatud ravimitest
B12 vitamiini defitsiidi ravi on asendusravi B12 vitamiiniga. Tavaliselt kasutatakse süstitavat preparaati. Peale esmast ravi on reeglina hiljem vajalik jätkata sama preparaadiga säilitusravi. Täpne raviskeem sõltub sellest, mis on konkreetsel juhul B12 vitamiini defitsiidi tekkimise põhjus.

Kirjeldatud numbrilise väärtuse järgi on tõepoolest ka Teie D-vitamiini tase madal. Ka siin oleks näidustatud asendusravi. Tavapäraselt toimub D-vitamiini moodustumine päikesevalguse toimel nahas. Meie laiuskraadil elavatele inimestele soovitatakse tingituna päikesevalguse vähesusest asendusravi D-vitamiiniga oktoobrist aprillini. Täiskasvanud inimese profülaktiline doos on 1000 RÜ päevas. Kui vereanalüüsis on tuvastatud, et D-vitamiinitase on väga madal, kasutatakse lühiajaliselt (1-2 kuud) ka oluliselt suuremaid annuseid. Täiskasvanutel puudub oht saada D-vitamiini üledoosi, kuna enamik uuringuid on näidanud, et D-vitamiini üledoseerimiseks peaks täiskasvanud patsient tarbima D-vitamiini igapäevasel 10000-40000 RÜ-d. Ülekaalulised inimesed, kelle kehamassiindeks on üle 30, on D-vitamiini puuduse üheks riskirühmaks, sest suurenenud nahaalune rasvkude takistab D-vitamiini imendumist nahast vereringesse.

Kokkuvõtteks soovitan Teil kindlasti pöörduda oma perearstile, et arutada , mis võib Teie puhul olla nimetatud vitamiinide defitsiidi tekkepõhjuseks, vajadusel teha täpsustavad uuringud ja otsustada edasise ravi üle.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus