Liigne mure tervise pärast ja ärevus 08.01.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun teie poole end juba väga häiriva murega. Alustan võimalikult algusest, et kogu probleemi olemus selgem oleks.

Olen olnud kogu oma elu pigem tervisetundlik - märkan pisimuutusi, muretsen kergelt jne. Seda on ilmselt soodustanud ka fakt, et lapseeas tuli kokku puutuda lähedaste tuttavatega, kes olid haiged; samas on alati aga kõik terveks saanud.
Mäletan, et kui kätte jõudis iga, mil olin piisavalt vana, et näiteks nädalavahetusteks üksi koju jääda ja vanemad ära sõitsid, siis alati tundsin end kuidagi loiuna, kartsin et tekib palavik vms. Ühel hetkel vanemad selgitasid, et tegemist on ilmselt minu hirmuga.

Kasvasin sellest välja ning nüüd on mul tunne, et mingil kujul on jälle psüühika + kehalised signaalid end kokku sidunud. Viimastel kuudel on mul pingeid oma lähisuhtes, lisaks ülikooli lõpetamise stress jne.

Olen hakanud tundma ekstrasüstoleid, eriti siis, kui neile rohkem mõtlema jään. Pidevalt on rinnus mingi "värin"; kõik need sümptomid aga panevad mind mõtlema, et äkki on tegemist rütmihäirega vms; katsun oma pulssi jne. Viimane on alati olnud normaalne, ka treenides ei lähe pulss liiga kõrgeks (u 120-130).
Lisandunud on vahepeal ka hingamisraskused (nagu ei saaks lõpuni sisse hingata), tükitunne kurgus jne. Tean, et need on enamasti stressisümptomid, aga tahaksingi teie kui professionaali arvamust, et mis hetkel peaksin nende pärast tõsiselt muretsema?

Praegu on mul väga lihtne end nendega paanikasse ajada, elan vahepeal justkui nende "ootuses". Naljakal kombel tunnetan kõiki neid kehalisi sümptome rohkem näiteks oma elukaaslase juuresolekul, mitte küll alati, aga teise juuresolekul on kohati justkui kergem unustada. Pakun, et tegemist on jälle alateadliku murega meie suhte osas.

Võimalik, et olen oma küsimusele, et millest need hädad, juba siin ise vastanud, aga tunnen, et mul oleks vaja sellele kinnitust või siis suuniseid edasiseks käitumiseks.

Taustinfona mainin, et 2013a suvel sai tehtud ka EKG ning 24h vererõhu monitooring. Mõlemad olid korras. Peale seda kuni tänaseni ei ole põdenud tõsiseid haigusi; olen andnud mõned üksikud vereproovid üldkontrolliks, mis on samuti korras olnud. Viimastel kuudel olen aga pisut unarusse jätnud oma kehalise aktiivsuse, kahjuks; varem on sellega olnud paremini.

Kõike head soovides.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
Oma murega võiksite kindlasti psühholoogi poole pöörduda, kuivõrd Teie sümptomid on üpris klassikalised ärevushäire omad. Väga iseloomulik on nende võimendumine pingelisematel aegadel, kuid ka siis, kui suurem stress on möödas ja elu on rahulikuks tagasi läinud. Sellise ärevuse puhul ongi kõige ohtlikum see, et ta võimendab iseennast - ärevus tekitab pinget, pinge tekitab ärevust ja see kõik kordub nõiaringina ja see muster kipub kinnistuma, kui teda ainult üksi oma mõtetes kedrata. Psühholoogil käimine ei võrdu automaatselt antidepressantide kirjutamisega, vastupidi, kaasaegne psühhoteraapia tunneb mitmeid väga häid ja efektiivseid meetodeid, kuidas õpetada inimest iseenast aitama ja nn toksilisi käitumismustreid muutma, seega julgen küll väga soojalt soovitada! Loomulikult on kehaline aktiivsus ja erinevad lõdvestustehnikad samuti abiks, aga kui sümptomid on juba sellised nagu Teil, siis pigem on nad toetava iseloomuga; nii et psühholoogi külastamine on väga hea mõte!
Parimate tervitustega
Le Vallikivi