Keskkõrvapõletik 05.02.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Nimelt kuu aega tagasi algas mul nohu, köha. Lõi kõrva lukku ja hakkas valutama, läksin peraarstile ja ütles, et keskkõrvapõletik. Sain antibiootikume (kaks kuuri) ja peale ab kuure olid kõrvad ikka lukus ja vasakus kõrvas vilin ja kohin siiamaani, lukust lahti ei tule, juba kolm nädalat nii. Sain kõrvaarstile nüüd ja kõrvaarst käskis ninatilku kasutada(Pinosol) ja Sinunorm kapsleid süüa. Enne seda sõin paki Sudafedi ja Sinupreti, ei aidanud ilmselt, aga nüüd uued ravimid, antibiootikume enam ei saand. Küsimus selline, et kui kaua sellega aega võib minna, et mu kõrvad normaalsed oleks jälle ja et see sahin kõrvast kaoks, see on nii häiriv ja väljakannatamatu. Ja et kui ma seda nohu nüüd ravima pean, kas väljas käimine ja koolis käimine on täiesti välistatud? Enesetunne on kõik see kuu aega halb olnud ja ei jõua enam miskit välja kannatada.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
kui kõrvaarst vaatas kõrvad üle ja antibiootikumi ei kirjutanud, siis see tähendab, et mädasekreeti keskkõrvas enam ei olnud ja antibiootikumiga teeks sellisele seisundiga pigem halba kui head. Nohust ja selle tüsistusest (kõrvapõletikust) päris terveks saamine võibki võtta väga kaua aega, sest üks asi on paranemine (kui antibiootikumiga tapetakse haigustekitajad) ja teine asi on terveks saamine (ehk siis haiguseelse seisundi taastumine). Lisaks kõigele muule on paranev limaskest ka uuele haigustekitajale vastuvõtlik ja ei ole välistatud, et praegusel hirmsal hooajal saadakse uus nohun eviirushaigus vanale päris ära paranemata haigusele lihtsalt otsa. Seega peab ikka kannatust varuma, see nohu ja "lukus" tunne ja vilin võib kesta veel nädalaid.
Kui lõõrid on ikka täiesti kinni, siis võib kasutada sümptomaatilist ravi - sedasama pseudoefedriini kombinatsioonis mõne allergiarohuga (võtab turset alla) ning vajadusel lisaks ka ninasiseid turset alandavaid pihusteid. Osad neist on retseptirohud, osad käsimüügis, aga igal juhul võiks veel korra oma perearstiga nõu pidada.
Lugupidamisega
Le Vallikivi