Nohu-köha 06.03.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Mul on 1,6 aastane tütar. 1,5 nädalat tagasi haigestus ta larüngiiti. Palaviku järsu tõusuga kaasnesid esimest korda palavikukrambid. Olime 2 ööd haiglas. Palavik oli veel vaid 1 päev.
Haiglas sai laps ravina adrenaliiniauru iga 4h tagant.
Kodus jätkasime 2 päeva adrenaliiniga ja edasi füs.lahusega.
Muret teeb aga see, et kui päeval tundub laps terve olevat, köhatab vaid paar korda siis öösel hakkab pihta meeeeletu köhimine. Käisime ka arstil. Kopsud olid puhtad ja mingit hingamisraskust polnud. Arst määras ravimiks 2x päevas pulmicort auru ning 2x tavalise füs.lahusega.

Kui kiiresti peaks pulmicortiga mingitki paranemist toimuma.
Nt täna öösel köhis ta 4h järjest. Arst ütles et kui tekib köhahoog siis teeksin adrenaliiniauru. Tegin täna öösel kuid ka sellest polnud abi. Samuti andsin sulatatud võid ning pihustasin kurku saialille-astelpajuõli.
Köha on kohati selline kuiv ning siis jälle lahtine. Vahel tekib tal köhides lausa okserefleks.
Konsulteerisin arstiga ka astma kahtlusest, selle arst välistas. Samas ei saa asi olla ka allergias sest ka väljaspool kodu hakkab ta magades köhima.
Samuti olen tähele pannud, et nohu tal enam pole, küll aga kohati magades on tal nina kinni ning kõriseb nagu oleks meeletus koguses tatti ninas. Kui ärkab siis puhastan füs.lahusega ning üritan hiljem eritist ninast välja pumbata kuid midagi ei tule. Ärkvel olles pole nohust mingitki märki. Eelnevalt ravisime nohu pruunide ninatilkadega.

Pakun lapsele pidevalt sooja jooki, pihustan saialille-astelpajuõli. Kodus on olemas ka Herbion köhasiirup, kas oleks mõtet talle seda anda?

Kas nt suurenenud adenoidid võivad põhjustada köhahoogusid?

Mida ma saaksin oma lapse heaks teha, et ta ilusti magada saaks?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Viirushaigustest tingitud köha ja nohu kestavad reeglina paar nädalat. Viirushaigus, mis algab larüngiidiga, võib teatud juhtudel üle minna bronhiidiks. Seda on võimalik kopsude kuulatlusega kindlaks teha.
Nohu võib väljenduda sekreedi eritumisega ninast, aga vahest võib ka olla lihtsalt nina kinni ja pikali asendis valguda vähesel määral sekreeti neelu, mis ärritab ja ajab köhima.
Mõningatel juhtudel võib öise köha põhjuseks olla keskkõrvapõletik. Keskkõrvapõletik tekib kõige sagedamini viirushaiguse tüststusena haiguse 3.-5. päeval.
Kui võrreldes viimase arstliku läbivaatusega on köha ägenenud või tekkinud taas palavik, on soovitav lasta arstil uuesti laps läbi vaadata sh. kuulata kopse, vaadata kõrva ja kontrollida verest põletikunäitajat. Kui kõik on korras, tuleks jätkata füsioloogilse lahuse inhalatsioonidega, võiks proovida niisutada toa õhku näiteks õhuniisutaja abil, magades tõsta peaasendit pisut kõrgemale. Kui lapsel ei ole allergiat, võib köhahoo leevendamiseks pakkuda lapsele lusikatäis mett.
Kui paranemist ei toimu paari nädalaga, tuleks kaaluda täiendavate uuringute tegemist, sh. uurida võimaliku mükoplasma- või kopsuklamüüdiainfektsiooni suhtes.
Adenoidi kahtlusel on soovitav teha röntgenülesvõte ninaneelust ja/või pöörduda kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst