Keskkõrvapõletik täiskasvanul 06.01.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Otsin infot keskkõrvapõletiku kohta ja enamasti leian vaid, et tegu tüüpilise lapseea haigusega. Mina olen aga täiskasvanud naine ja olen nüüdseks põdenud kahel korral ägedat keskkõrvapõletikku, 1- aastase vahega ning olen murelik. Mõlemal korral on alanud põletik sarnaselt- äkki tekkinud valuaistinguga, mis mõne tunniga süveneb ning siis tugeva valuga väljub kõrvast veresegune sekreet. Sekreeti tuleb vaid paari tunni jooksul, hiljem enam mitte. Eelnevalt ei ole olnud olulist nohu. Hetkel on mul käsil AB- ravi.

1. Kas sellel võib olla seos, et alati, kui mul on olnud põletik (keskkõrva-, kopsu-, angiin), siis eelnevalt on mu lapsed olnud haiged, nii silma- kui kõrvapõletikes? Kas bakterid saavad lapsi põetades "rännata" minuni?

2. Enne haigestumist ei ole mul olnud ei nohu ega köha, tagantjärgi meenub vaid paaril päeval eelnenud õrn peavalu. Nüüd, kus kõrvapõletik on teist korda, tekib mure, et kas ja kuidas on võimalik seda ennetada ning ära hoida?

Olen muidu tervislike eluviisidega, tarbin vitamiine ja kuni laste sünnini olin üldiselt väga terve. Nüüd on 4 aasta jooksul olnud 6 AB kuuri. Ainuke põhjus, mis võiks kuidagi kõrvapõletikku põhjendada on kaasasündinud kõver ninavahesein, millest sain teadlikuks alles 3 aastat tagasi.

Palun kommentaari, mis natuke aitaks või lootust annaks, et tervis vastupidavamaks saab.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. See vist ei lohuta, kui väidan, et keskkõrvapõletik piinab igas vanuses patsiente. Tõsiküll, lapseeas sagedamini. Tänan, et mainite oma lapsi. See annab mõtte bakterikooslusele, Teie ja Teie laste kehas ning eriti ülemistes hingamisteedes. Sõltub sajast pisiasjast, kuidas ja kas üldse haigus avaldub. Üldiselt on nii, et kui sekreet voolab kõrvast välja, ei ole tingimatta vajalik antibakteriaalne ravi. Arstid on muidugi väga ehmunud ja kirjutavad seda kohe, kuid see on rohkem kombeks. See sada pisiasja, mis võib soodustada haiguse teket keskkõrvas on ilmselt mingi anatoomiline defekt. Jah, kõrvalekaldunud ninavahesein võib kahjustada keskkõrva ventilatsiooni läbi kuulme e Eustachi tõrve kaudu. Loodan, et kui lapsed kasvavad, siis vaheldub ka Teie perekondlik bakterite kooslus ja enam kõrvapõletikke ei teki. Võin soovitada asjatundliku ja mõtleva kõrvaarsti konsultatsiooni ja võimalike anatoomiliste soodustavate seisundite väljaselgitamist ja vajadusel ka ravi.
Vastus tuli veidi mõtisklevam ja filosoofilisem, kuid nii ma mõtlen.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi