Infektsioon? 30.12.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Küsimus selline. Mul mõnikord esinenud südamevalu, kuigi süda on korras, mõnikord tundsin valu sapipõies ja kõht lahti (päris nagu vedelik, mis haises, nagu ammiaak) ja ka oli tunne, et ei piisa hapnikku, kuigi kopsud korras. Siis ei pöördunud arstide juurde, kuna ei arvanud, et see on probleem. Kohe ütlen, et 2002 aastal mul oli äge mandli põletik, aga arsti juurde pöörduda ma ei saanud, sest olin välismaal, võtsin islaminti, et mäda välja läheks lihtsalt. Siis see mandel ei andnud mulle rahu- 3 korda aastas vähemalt läks paistesse, pidevad valud kaelas paremal pool, kus mandel on, paremas kõrvas, mõnikord veri paremast ninaaugust, tihti köha rögaga, mõnikord ilma. Et mõnikord tervisekontrolli röntgen näitab bronhhiidi jääknähtusid, kuigi ise ma ei tundnud seda, et olin haige olnud. Mõnikord on kael alaluu all paistes või bakteriaalne kate suulae peal. Mul on selline organism ka, et tavaliselt, kui haige olen, T on kuidagi 37,1-37,4, maksimum 37,6 ja seegi üheks päevaks. Ainult gripi puhul see tõuseb kõrgemaks, kui 38. Ja vereanalüüsid on ka korras, ainult, et Hb läheb kõrgemaks (156, nt.) Ja lugu on siis selline, et eelmise aasta suvel mul algasid verejooksud emakast ovulatsiooni ajal. Esialgu üks päev, siis oli kord 10 päeva ja verd palju. Siis veri läks paksuks ja veri ei voolanud, vaid kukkus välja tükkidena, siis ei tulnud ka seda. Praegu, peale aspirini võtmist, hakkas jälle tulema.Nagu oleks hormonaalne midagi, aga nii günekoloogiliselt, kui endokrinoloogiliselt olen terve. Ka on valud kusepõies. Siis selle aasta suvest mul hakkasid mingid minestamistunned, kuid ei minestanud, pidevalt, siis hakkasin ka kõhnaks jääma, mai lõpus olin 56, juuni keskel juba 48. Praegu kaal 51, hakkasin sööma rohkem, et kaalu tõsta, sest nõrkus oli. Septembris mul on tugev paisumustunne peas, mis algab, nagu mingi uimastite toime ja muutub nii tugevaks, et tundub, et kolju plahvatab. Paisumistunne ka kaelas, et mõnikord tunne oli, et lämbun. Tegin MRT, korras kõik aga. Samas tunnen valu jalalabades ja põlemistunnet veresoontes. Ujub silmade ees, ei saa silmi eriti liigutada. On raske käia ja jalgu painutada. Valutab ka selg. Kael on paistes ja lümfisõlmed ei ole just suurenenud, vaid kuidagi kõvad. Nii kaelas, kui ka kubeme omad. Mandel paremal pool ka. Selle aasta juunist oli nägu punane kogu aeg, olid kui tähekesed randmetel ja nahk kätel oli punane, nagu väikesed veresooned katki läksid. Mul esines mingi ebaadekvaatne käitumine, ehk hüsteeriline naer ja rääkisin ka mingit jama mõnikord, siis, kui väga halb oli. Mul oli ka Hb 155 ja T 37,2-37,4. Selle vastu sain aspirini, võtsin kuu aega. Pärast aspirini ebaadekvaatne käitumine kadus ja natuke paremaks läks, et ei punastanud nii tugevasti, kuid peas paisus, kaelas ka, ja oli väga raske käia, valu jalalabades ja oli tunne, nagu mul on kõik veresooned paistes, põletustunne pidevalt. Perearst ütles, et mul on mingi depressioon või pabistamine. Enne olen võtnud Coaxili ja Valeradix, et välistada psühhilist põhjust ja need ravimid ei aidanud. Tegin mitu med.testi depressiooni ja ärevuse peale - kõik on korras, külastasin ka psühhiaatri, kes ka arvas, et psühhikaga mul ei ole lahti midagi, et ebaadekvaat oli pigem väga halvast enesetunnest ja et tegu võib olla äkki põletikuga. Kohe mõtlesin mandli peale, sest see valutab mul ja, kui oli eriti halb olla, siis oli valus ka magada paremal kaela pool, kus see on. Ka tunnen valu tihti paremas kõrvas ja veri ninast. Ka on tihti kleepumistunne neelus. Võtsin külvi- negatiivne ja ASO on 56,9. Kuid ASO on kõrgenenud siis, kui on äge faas, aga kui on krooniline, siis ei pruugigi ASO olla üle 150 ja ka külv võib anda valenegatiivseid tulemusi. Et põhimõtteliselt see probleem on mul hoopis mitu aastat ja eriti halb oli olla eelmise (2011) aasta suvest . Ma olen kindel, et need asjad mul on infektsiooni sümptomid. Praegu aga juhtus nii, et mul tuli ka mingi närvipõletik- külmetasin kaela ja pärast selle hakkasin tugevasti higistama, et nagu dušši all, riided märjad. Võtsin ka paar tabletti Ibumetini. Praegu mul on T 36,6, natuke raskustunnet peas, nõrkus ja mõõdukas valu jalalabades. Et tunda on, aga käia saan normaalselt ja nõrkus selline nagu pärast haigust esineb. Paisumist praegu ei tunne ja ka kael on lõdvemaks ja pehmemaks taas muutunud, põletamistunnet veresoontes ka ei ole. Ainult et kusepõis natuke valus mõnikord ja süda peksleb. Ja ikka arvan, et probleem on mandlites. Seega tahtsin küsida, kas ma pean neid välja lõikama, kui nad mulle muret pakkuvad kogu aeg? Ja ka see, et praegu on küll parem olla, aga ma ei ole kindel, et kõik mööda läks, sest kaelas ikka lümfisõlmed veel kõvad ja valu paremal pool. Kas ma võiksin võtta mingeid antibiootikumeid nö profülaktika jaoks? Ja ma ei tea, mis asi tekitas minus neid sümptomeid. Sest mul kodus 5 a. tagasi ilmus must hallitus seintel, ja palju, et see võib olla ka sellest tingitud. Kas Te võiksite öelda, et kas on selline laiatoimeline antibiootikum, mis oleks nii gram+, gram-, kui ka seente vastane? Ma arvan, et äkki oleks mõttekas esialgu võtta see, ja siis, kui sümptomid kaovad täielikult, eemaldada mandlid? Sest ma lihtsalt lähen vist infektsionisti juurde ja palun ravimeid. Kuna praegu on enesetunne paremaks muutunud, siis vaevalt külv nüüd näitab palju ja perearst ei viitsi mind aidata. Samas tahtsin küsida, et praegu veresooned ei valuta ja ei paisu, kuid valu jalalabades on nüüd seal, kus varvad kinnituvad, ehk vist liigesevalu. Ja kui see on mingi reumaatiline sümptom, siis, kui võtan antibiootikumeid, kas on see pöörduv? Aitäh!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kokkuvõtvalt võib õelda, et infektiooni ma antud juhul ei otsiks ega kindlasti mitte ka ei raviks (sest pole mida ravida). Pigem on probleem selles, et olete erakordselt ergu ja terava kehatunnetusega inimene - ja mida inimene tajub, sellest või tekkida probleem. Mõnikord on sellisel puhul abi uuema põlvkonna antidepressantidest. Aga. Interneti teel selliseid asju kindlasti ei lahendata ning sellest tuleb rääkida silmast silma doktoriga, keda Te usaldate.
Lugupidamisega
Le Vallikivi