refluks rasedus 06.12.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Lgp. Doktor!

Tänan Teid eelmise kirja kiire vastuse eest. Natuke täpsustan enda eelmist kirja. Hetkel kohe algamas 37 rasedusnädal ja nagu ma eelmises kirjas kirjutasin, et vaevused seoses refluksiga suurenesid kuskil kuu tagasi. Murelikuks teeb mind väga kolmnurgas olev valutunne, mis kiirgab pigem vasakule roidekaare alla. Mul tekkis küsimus , kas võin usaldada 2016 a suvel tehtud gastroskoopia vastust, täpsemalt see vastus selline: söögitoru limaskest kogu ulatuses normis. Kardia funktsioon tavaline. Mao korpuse ja antrumi limaskest ning pülooruseava ja duodeenumi limaskest haiguslike muutusteta. Düspeptiliste vaevuste võimaliku põhjuse selgitamiseks 2 biopsiat antrumist helicobakter diagnostikaks. Vastus; 2 ja 3,5mm tageeritud lõiges bioptaadid mao antrumi limaskestalt, milles minimaalne krooniline gastriit. Maliigsuse tunnused puuduvad ja helicobaktereid esile ei tule.
Diagnoosiks pandi siis refluks. Ometi on kaebused olnud pidevad, olen neid leevendanud aegajalt omeprasooli kuuridena, seda siis idevalt enne rasedust. Kehakaalu langusega läks olukord paremaks. Hetkel raseduse algusest saadik on olukord suht halb olnud, olen end kehvasti tundnud ja nüüd kui käimas viimane raseduskuu ja kõht meeletult suur, on oluliselt vaevused suurenenud. Reaalseid kõrvetisi ei tunne ma , küll aga on pidev rinnakuvalu ja vasakule kiirgav kolmnurga valu.Süda on korras, olen teinud uuringud, ka rinnad kontrollitud 2a tagasi mammograafias. Seepärast mind teebki murelikus, kas 2a võivad tekkida muutused maos? Minu perearst ütleb, et kordus uuringut pole kindlasti praegu vaja. Minu küsimus mis võib tekitada rinnakuvalu, kui otseselt kõrvetisi kurku ei tule, kas siis kõrvetised tulevad poole peale ja kurku ei jõua või annab mulle neid sümptomeid hoopis krooniline gastriit? Gastroloog ütles, et see pidi olema normileid ja ei põhjustavat vaevusi, ometi gastriidi kohta lugedes on sel rida igasugu sümptomeid. See enesetunne teeb mind väga murelikuks. Hommikul ärkan juba rinnakuvaluga, keel on valge. Tahan väga loota, et mu kaebused on kõik tingitud raseduse lõpuvaevustest. Mind jälgiv ämmaemand ütles et analüüsid on korras, viimati vererõhk mõõdetud 2 nädalat tagasi ja see oli 125/87. Küll aga on mul hemoglobiin hetkel 112, sinna juurde tarvitan kaks korda päevas tot hema rauaampulle. Iiveldust esineb ka just hommikuti tühja kõhuga. Mida Teie arvate minu gastroskoopia vastusest kas võib neid tulemusi 2 a hiljem usalda, s.t et ei teki nii kiiresti uued limaskesta muutused, sest enesetunne on küll selline, et rinnakus põletab. Või siiski ongi kõik seotud rasedusega. Kaalun juba erakliinikus teha uut gastroskoopia uuringut peale sünnitust, sest hirm on. Rasedusega on kehakaalu kokku tulnud hetkel 14 kg.

Ette tänades Teid!

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Jään oma eelmises kirjas öeldu juurde. Hetkel ei näe vajadust uueks gastroskoopiaks.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst