Südamelihase põletik ehk müokardiit 28.03.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Minul on küsimus seoses südamelihase põletikuga. Nimelt olen lugenud, kuidas noortel Eesti ja välismaa inimestel on peale viiruseid tekkinud südamelihase põletik ning nad on selle tõttu surnud või on hea õnne korral siirdatud uus süda. See kõik on tekitanud minus väga palju hirmu ning kuna olen üldse suhteliselt haigusekartlik siis olen leidnud end pidevalt südamelihase põletikku kartmast, eriti erinevate viirusinfektsioonide ajal ja nende järgselt. Olen kohati üpris tihti haige, viimati 3 korda 2 kuu jooksul, ühe korra ka suhteliselt kõrge palavikuga. Kuidas üldse aru saada, kui südamelihase põletik on tekkinud ja kas seda on üldse lihtne diagnoosida?

Kuna tundute olevat väga asjalik arst, siis kas saaksite mulle lahti seletada, kuivõrd levinud ja ohtlik haigus see südamelihase põletik ehk müokardiit on. Ja kas seda esineb tihti peale viirushaiguseid ning kas oht on suurem sel juhul, kui viirushaiguseid on tihti? Oma perearstiga mul paraku väga asjalikku läbisaamist pole, iga kord kui on vaja olnud arstile pöörduda satun mõne asendusarsti juurde ja seega ei ole julgenud täpsemalt arstilt küsida ka ja oma hirmust rääkida. Internetist lugedes tundub, et asi on ikka väga hull ja põhimõtteliselt tundub tegemist olevat surmaotsusega ja on jäänud mulje, et seda esineb harva. Aga teilt sooviksingi asja kohta infot, kuna olete pikalt tegutsenud arst, kes ilmselt teab neid asju paremini ja on nende asjadega rohkem kokku puutunud. Päris hirmus on iga viirusinfektsiooni ajal ja järgselt hirmu täis olla...

Tänan teid teie panuse ja abi eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Hirmul on suured silmad. Kuid parem veidi rohkem muretseda, kui käega lüüa ja arvata, et häda pole midagi. Püüan põgusalt vastata. Südamelihae põletikku võivad põhjustada erinevad pisikud, nii viirused kui bakterid. Harva võib juhtuda, et keha enda immuunsüsteem pöördub mõne kehaomase struktuuri vastu ja tekib haigus. Neid nimetatakse autoimmuunhaigusteks. Südamelihase põletiku tunnused on koormustaluvuse alanemine, erinevad rütmihäired, väike palavik, muutused elektrokardiogrammis. Tekkida võib kerge südamekahin. Haigust diagnoosib arst, püüdes leida mõne objektiivse leiu- muutus EKG-s, koormustesti leid, muutued südame ultraheliuuringus, vereproovides. Võin märkida, et tõelist müokardiiti esineb harva, sagedasemad on erinevad ärevushäired, mis võivad avalduda torgetena südames. Saan soovitada head koostööd oma perearsti või asendusarstiga, hoolsat läbivaatust, põhjendatud uuringuid ja edasist käsitlust. Kõik arstid on tublid ja olemegi selleks, et aidata inimesi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi