Kõhuviirus 14.07.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Kolm nädalat tagasi tekkis isutus millele järgnes iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus nädala lõpus. Oksendamisele järgneval päeval toitusin tagasihoidlikult kuid seejärel sõin viinereid, hapukoort, kurki, kartulit kahel päeval. Iiveldus, kõhulahtisus (mitte üle paari korra päevas), nõrkus tuli tagasi. Seejärel toitusin kissellist, riisipudrust, tatrapudrust, kanasupist, kummeliteest. Kanasupi järgselt tekkis uuesti iiveldus ja halb olemine, raskustunne kõhus, nõrkus, peavalu. Liha supi seest sõin paar kildu. Edasi sõin paar päeva ainult kuivikuid, putrusid, lamasin ja hakkas parem. Hakkasin jooma mineraalainete rikast mineraalvett Borjom ja Vitautas 2-3L. Viimastel päevadel sõin kartuliputru, algul oli enesetunne hea (hakkasin ka liikuma) kuid teisel päeval tekkis korduv kõhulahtisus (5x) ja iiveldus. Magu oli tühi, oksendada ei olnud midagi. Kartuliputru soojendasin võiga. Kas asi võib olla väikeses või koguses ja peaks seda mitte tarbima? Kõhulahtisus tekkis ka esimesel võiga pudrujärgsel hommikul kuid siis oli see vaid 1x. Keeleotsaga maitsesin kooreklopsi vedelikku. Eelnevalt olin ka füüsilist koormust tõstnud, võimlesin ja proovisin aiatöid teha. Hakkasin võtma Gefiluse kapsleid üks kord päevas ja Enterosgeli 1 spl x3. Ka teisel pereliikmel oli vähene kõhulahtisus ja peavalu kolm nädalat tagasi, kuid see möödus ühe päevaga. Enne haigust olime söönud erinevaid kooke. Kõrget palaviku olnud ei ole. Kas see kirjeldus on iseloomulik tavalisele kõhuviirusele? Enne haigestumist tarvitasin kalaõlikapsleid ja d vitamiini, algul arvasin, et probleem võib olla kalaõlist, sest isutuse algus langes kokku kalaõliga alustamisega. Samas teised pereliikmed neid ei tarbinud. Nii kalaõli kui d vitamiini jätsin ära päevast, mil tekkis oksendamine ja kõhulahtisus. D vitamiini olin kokku võtnud veidi üle kuu. Tase veres oli 20 piires. Palun soovitage mida veel teha, et tervis kiiremini taastuks. Mida võib süüa? Kas moosi võib pudrule panna? Kas magneesiumirikas mineraalvesi võib omakorda kõhulahtisust põhjustada? Palju sellises olukorras võib Borjomi ja Vitautast juua? Kas oleks mõni teine probiootikum parem või peaks nende annust suurendama? Millal oleks mõistlik d-vitamiini analüüsi korrata ja kui pikalt peaks vitamiini tarbima? Siiani 1000 IU D pärleid võtnud. Kui pikalt neid peaks võtma ja kas on vajalik ka suvel nende tarbimine?

Tänan.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse ja kohe paljude küsimuste eest. Arvan seda, et küllap olete midagi veidi riknenult söönud. Sellest on sassis seedetrakti mikrofloora ja sellest vaevused. Kui võimalik, peaks ära tegema rooja mikrobioloogilise uuringu ja kui leitakse halbu pisikuid, siis teha kindlaks ka nende tundlikus antibiootikumidele. Selles olukorras olen patsientidele määranud kogemuslikult ( empiiriliselt) antibiootikumkuuri. Seda aga otsustab Teid vahetult nägev arst. Esialgu aga dieet- 2 nädalat maahapupiim 1 l päevas, või cefilus maitsetamata jogurt 1 l päevas, Rehydron lahus ( mineraalainete pulber apteegist) 1 l päevas, kerge puder hommikuks, kerge munapuder või omlett valgu saamiseks, hautatud aedvili.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi