Millest on tingitud südame torked ? 17.05.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Pöördun Teie poole murega kas see keemia millega töötan võib mõjutada minu südant kuidagi. Nimelt eelmine aasta hakkas mul südames torked valu kestis kuskil 2-3 minutit oli väsimus ja unisus raske oli kõndida võttis lausa hingeldama. Torked küll pole ära kadunud aga olid vähemaks jäänud kuid nüüd kui asusin tööle autoremondi töökotta siis hakkasid jälle tihedamalt need valu torked käima. Ja minu küsimus paiknebki selles et kas see keemia võib põhjustada seda mida sisse hingan või on see tingitud millestki muust ?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt pean märkima, et torked südame piirkonnas ei ole mõne orgaanilise südamehaiguse tunnus. Pigem võib selle taga olla somatoformne vaevus, ehk ärevuse, väsimuse, ülekoormuse, stressi avaldumine kehalise vaevusena. Umbes nii võib tekkida peavalu, kõhuvalu, kõhurütmimuutused, hääle kähedus jm vaevused teatud olukordades. Sellised vaevused tekivad sagedamini rahuolekus, kui päevatoimetused on jäänud selja taha. Sageli kirjeldab patsient väga suurt füüsilist koormust tööl ja torgete tekkimist õhtul. See sümptom muudab tõsise südamehaiguse võimaluse vähetõenäoliseks. Mainite oma kirjas "keemiat". Peab täpsustama, mis sorti see keemia on- nitrovärvid, lenduvad ained. Nendega kokku puutudes oleks esmaseks sümptomiks pigem köha, ärritustunne hingamisteedes. Püsiva torkiva valu põhjus võib olla ka roidevahelise närvi, roideümbrise ja lihase valu- selline valu esineb pigem pikemalt kui minuteid. Salapärast valu võib põhjustada varem põetud vöötohatis.
Vastus tuli rohkem arutlev ja julgustav. Aga hea koostöö Teid vahetult nägeva ja uuringuid määrava arstiga- see on hea ravitulemuse aluseks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Frankfurt