Gastriit ja kurguvalu 30.03.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Mul on diagnoositud gastroskoopias kerge krooniline gastriit. Lõplikuks diagnoosiks sain reflukshaigus. Omeprasooli olen söönud kokku 5 nädalat ja mõnevaõrra on ensetunne isegi halvem. Menüüd väga ei jälgi. Hetkel tunnen kuidas rinnus on põletav valu ,samuti paremal kurgus ,mis kiirgab paremasse kõrva. Ja paremal pool katsudes lõua all lümfisõlmi on need valusad. Näitasin perearstile kõrva ,ütles ,et kerge punetus on ,kuid põletiku pole. Kas antud kõrvavalu ja lõuaalune valu võib seotud olla refluksiga või peaksin pöörduma eriaala arsti poole. Kaks kuud tagasi käisin seoses tükitundega kurgus lor arstil ja midagi ei tuvastatud. Kas peaksin edasi uurima ,kuna olen oma tervise suhtes väga tundlik ,nimelt kannatan ka ärevushäire all. Kas antud sümptomid pole tekkinud liigsest omeprasooli tarbimisest ? Gastroenetroloogilt palju infot ei saanud ,palus teha ravi 6- 8 nädalat omeprasooliga ,kuid kergemaks mul läinud ei ole. Lisaks on pidevad röhitised. Murelikuks teeb mind eriti kurguvalu,kõrvavalu ja lõua all katsudes olev koht ja miks on valud just paremal poolel . Mida te mulle soovitate ?
Suured tänud !

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist

Reflukshaigus on funktsionaalset tüüpi häda - ehk siis maohape ja söödud döök, mis peaks olema sattunud makku ja liikuma sealt edasi soolestikku, liiguvad hoopis tagurpidi mööda söögitoru ja kuna nad on väga happelised, siis sellest ka kõrvetav valutunne. Omeprasool on selline ravim, mis põrsib maohappe teket - kuid tagasivoolamist ta ei peata. Tagasivool tekib kergemini just ärevatel inimestel, kus organism on pidevas "Võitle-või-põgene!" seisundis, mitte aga ei ole orienteeritud rahumeelsele puhkusele ja seedimisele. Seepärast võib omeprasooli raviefekt olla mõnevõrra tagasihoidlik. Kui Teid on vaadanud üle nii mitu erinevat spetsialisti, siis mina soovitaks pigem keskenduda rahuliku välis- ja sisekeskkonna loomisele, kui et mööda erinevaid spetsialiste jooksmisele ja haiguste diagnoosimisele (mida Teil ei ole). Kahjuks on ärevushäire üks sümptomeid see, et oma keha tajumine on kõrgendatud tundlikkusega ja seetõttu tajutakse teravalt erinevaid ebamugavustundeid ja valu ning kaldutakse selle taga uskuma mõnd rasket ja saatuslikku haigust. Ehk siis seessmise rahu otsimine võiks olla see vahend, mis Teie enesetunde paremaks teeb.

Lugupidamisega
Le Vallikivi