ferritiin 02.11.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on teile mõned küsimused.

1. Mida minu organismile põhjustab see, kui ferritiin on 215 (lubatud on kuni 150) ?

2. Mida minu organismile põhjustab see, kui transferriin on 4.45 (lubatud on kuni 3.60 g/L)?

Lugesin netist küll natuke, aga täpselt ei saa aru, et kas mul on raua ladestumine organismis? Mida saab teha, et see raua ladestumine peatuks? Lugesin, et see põhjustab maksale halba ja tekitab südamerütmihäireid. Viimasel aastal ongi mul südamega suured jamad, olen käinud mitmetel uuringutel. Mul on trikuspidaalklapi prolaps, rütmihäired, kodade virvendus ja laperdus. Südamekoormustaluvus on langenud. Vahel on isegi paar nädalat järjest südame piirkonnas valud. Väsin rutemini kui varemalt. Võtan 1 tbl 3 korda päevas PROPANORM 150 mg ja hommikul 1 tablett Betaloc Zok 25 mg. Sagedasti on neeru- ja põiepõletikke.

3. Mis asi on ALP 112 (lubatud kuni 105 U/L)?

4. Mis on Alfa-1-antitrüpsiin 0,82 (madalaim võib olla 0.90)?

Ootan väga Teie vastust!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin vastata. Ferritiin on rakusisene valk, mille ülesanne on säilitada keha rauavaru. Ferritiini on kõige rohkem maksas, põrnas ja luuüdis. Ferritiini sisaldus peegeldab organismi rauavarude suurust. See sõltub toitumisest eeskätt lihatoitudest. Tunduv kõrgenemine võib olla tingitud mitmetest haigustest, ägedad ja kroonilised põletikud, koekahjustus jm tõved. Tekkida võib rakkude kiirenenud lagunemine ja ferritiin satub verre, aeglustada võib ka ferritiini eritumine. Ferritiini tase langeb rauavähesusaneemia korral, seda tihti enne kui langeb vere hemoglobiini tase. Kui on häirunud punavereliblede tootmine, siis kipuvad ka raualaod ehk ferritiin "üle ajama". Kui veidi mõtelda, siis 51 a naise kehas on üldiselt lõppenud igakuine verekaotus menstruatsioonina. Vereloome aga on endine ja nii kipub raualaod üle ajama ehk ferritiini tase tõuseb. Tõus 215 on minimaalne ja haigust ei tahaks näha kui muud konkreetsed vaevused puuduvad.
Transferriin on valk, mille üleasanne on kehas transportida rauda, raualadudest vereloome koesse. Selle hulk kehas võib tõusta rauavähesusaneemiate korral aga ka rauda sisaldavate toidulisandite ja ravimite tarvitamisel. Teie transferriini taseme tõus on jällegi üsna väike, küllap see on seotud eelnimetatud põhjusega, mensese ärajäämisega. Küllap olete muidu tubli patsient ja tarvitate kindlasti ka toidulisandeid, sööte hästi tervislikult, ka lihatooteid- see võib samuti mõjutada neid analüüse.
Aluseline fosfataas (alkaline phospatase, ALP; sünonüüm: alkaalne fosfataas,) on ensüüm, mis katalüüsib fosfomonoestrite hüdrolüüsi pH kõrgete väärtuste juures (optimum pH = 10). Seerumis leiduv ALP kujutab endast erinevatest kudedest (luukoest, maksast, neerudest, seedetrakti epiteelkoest, platsentast) pärinevate isoensüümide segu. Maksa- ja luuhaiguste diagnostika ja haiguskulu jälgimine.
Aluselise fosfataasi kõrgeimad väärtused on sapiteede sulguse (kivi, tuumor, äge pankreatiit, hepatiit jms.) ja mõningate luuhaiguste (M.Paget, rahhiit, metastaasid luudes) puhul.
Keskmiselt kõrgenenud väärtusi leitakse hüperparatüreoidoosi, sarkoidoosi, müeloomi, leukeemia, amüloidoosi, tuberkuloosi puhul, samuti luumurdude paranemisfaasis.
Aluselise fosfataasi aktiivsus võib olla tõusnud ka mõnedel muudel juhtudel, nagu pneumoonia, kopsuinfarkt, südamepuudulikkus, äge nefriit.
Aluselise fosfataasi aktiivsuse tõus võib olla ka füsioloogiline. Nii on raseduse viimasel trimestril ALP koguaktiivsus tõusnud platsentaarse isoensüümi arvel, samuti on lastel seoses intensiivse luude kasvuga nivoo oluliselt (kuni 5 korda) kõrgem kui täiskasvanuil. Vanematel inimestel, eriti menopausis naistel, võib ALP aktiivsus uuesti veidi tõusta, mis on seotud osteoporoosi tekkega.
Alfa-1-antitrüpsiin (AAT) on peamiselt maksas, aga ka monotsüütides, alveolaarsetes makrofaagides jm. sünteesitav enamikku seriini proteaase inhibeeriv valk. Kuulub nn ägeda faasi valkude hulka, kontsentratsioon on tõusnud 2-3 päeva pärast traumat või ägedat infektsiooni ja ka krooniliste põletike ajal, kirurgiliste operatsioonide järel ja östrogeene sisaldavate ravimite tarvitamisel. Teie väärtus 0,82 on minu andmetel siiski normis.
Vastus tuli pikk ja kasutasin päris arstide keelt, näen, et olete teinud tõhusat kodutööd. Soovitan aga head koostööd oma arstidega, alati ei ole võimalik ühte kirja üles tähendada kõiki pisiasju mis võivad olla olulised.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Ferritiin

Olen 55-aastane naine. Et vererõhk püsis kõrge vaatamata ravimitele, leidis perearst, et lisaks vererõhutõvele on tegemist depressiooniga ja suunas mu psühhiaatri juurde. AD tegi olemise pisut paremaks, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Teil on tubli perearst ja psühhiaater. Kahjuks olete märkinud jne- alla ka hetkel olulised väärtused, Hgb, MCV. Arvan, et peab kõike lähemalt uurima ja tegema ka samad kordusanalüüsid. Lisan ...

Loe edasi

Kas aneemia põhjusi oleks vaja uurida?

Tere

Käisin sügisel 2008 üldises arstlikus kontrollis, kõik muu näis olevat korras, välja arvatud rauaga seotu - hemoglobiin 9,5 g/dL, hematokriit 31,9%, MCV 73,3 fL, MCH 21,8 pg, MCHC 29,7 ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Mõtlema paneb kiirenenud settereaktsioon 52 mm. Kui enesetunne on hea, puuduvad vaevused ja verenalüüs paraneb ravi foonil siis on kõik hästi. Muidugi on vajalik regulaarne arstikülastus ja ...

Loe edasi

vereproovid


Mul on eluaeg hemoglobiin olnud 140-150. Nüüd on raud 15 ja ferritiin 310. Mis seda ferritiini tõstab ja kuidas seda alandada.Toitudega hoidmisest pole suurt kasu. Olen üle 60 aastane naisterahvas. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Loen analüüsidest välja,et kõik on korras. Ferritiini tase on naistel veidi maldalam normivahe on 6-159, meestel aga 28-397.
Harvem võib olla ferritiini tõusu põhjuseks mitmed ägedad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: