halb hingeõhk teismelisel tüdrukul 12.05.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
minu 13 aastasel tütrel on juba aasta aega halb hingeõhk, millega ma ei oska midagi peale hakata. See on minu arvates kaka lõhnaga.
Selle murega on naljakas asi see, et kui ma kellelegi sellest räägin (väga vähe - perearst, abikaasa), siis ei saa nad aru, sest pole seda inimeste juures vist tundnud. Aga mina mäletan juba koolipõlvest, kuidas ühel klassiõel oli samasugune ebameeldiv hingeõhk pikka aega.
Nüüd on sama häda minu tütrel ja oma perearst absoluutselt ei haaku selle murega. Abikaasa pole vist tütrega rääkides nii lähedal olnud, et seda tunneks.
Ausalt öeldes seostan ma ise seda kinnise kõhuga, aga tütar ei taha sellest eriti rääkida. Ma ei ole temaga halba hingeõhku seni jutuks võtnud, sest pole kindel olnud, milles asi. Aga tal hakkavad vist juba sotsiaalsed suhted kannatama.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Proovin arutleda. Suulehk arstide keeles halitoos võib tuleneda 4 erinevast anatoomilisest piirkonnast. Suuõõnest tulenev suulehk tekib sagedamini igemepõletiku, parodontiidi, mandlipõletiku kaasnähuna. Suuõõnes pesitsevad pesitsevad pisikud, nende elutegevusega kaasneb mädane eritis ja see võib olla halva suuleha põhjus. Siia valdkonda kuulub ka ninaneelu ja ninakõrvalkoobaste haigused- adenoid, ninakõrvalkoopa põletik. Kroonilise amndlipõletiku lõhn on üsna ebameeldiv, selle korral võib aeg-ajalt suhu sattuda valkjaid tükikesi (andli mädakorgid) kui neid sõrmede vahel muljuda, on tuntav väga halb lehk. Lõhn võib tugevneda suukuivuse, vürtsikate toitude ja näljutamise ajal. Ka rääkimine võib soodustada suuleha tugevnemist, sellel ajal võib tekkida suuõõne kuivus, mis soodustab lõhna tugevenemist.
Teine rühm suuleha põhjuseid on seotud vereringega, vere kaudu kantakse kehas laiali palju erinevaid aineid ja ainevahetusjääke. Suu limaskest on hea verevarustuse ja suure pinnaga, nii võivad mõned lehkavad ained immitseda suuõõnde. Mõnel inimesel võib esineda mõne valgu puudulik seedumine, nt kohupiima osalisel seedumisel tekkiv aine, metüülmerkaptaan on üsna ebameeldiv. Atsetooni lõhn võib esineda organismi veepuuduse, näljutamise ja ka varjatult kulgeva suhkruhaiguse korral.
Kolmas haiguste rühm, millega kaasneb halb hingeõhk paiknevad hingamisteedes. Bronhide laienemise haigus, kopsutuberkuloos, krooniline bronhiit on vaid mõned näited. Neljas anatoomiline piirkond on seedetrakt. Mao-söögitoru tagasivooluhaigus, söögitoru haigused, uuris söögitoru ja hingamisteede vahel.
Harva võib tekkida hingeõhu halb leke menstruaaltsükli alguses- sellel ajal on limaskestad kohevamad ja kui veres on mõni lenduv ainevahetusjääk, siis see ongi tuntav.
Halb hingeõhk on tõsine probleem- see on mingi haiguse tunnus ja võib viia eemaletõrjutuseni. Sageli on nii, et inimene ise ei märka halba hingeõhku, kuna ta on sellega harjunud. Mulle on väga liigutav Teie hoolivus. Kui hambaarst ja perearst probleemi ei leia, siis peab seda edasi otsima. Sisetunne lubab kahtlustada kroonilist mandlipõletikku. Seda saab täpsustada ASO tiitri testiga ja mõistlik on, et nina-kõrva kurguarst vaatab üle mandlid, adenoidivõimaluse, põskkoopad.
Meenub veel üks haigus- Sjögreni sündroom, selle korral on häiritud normaalne süljeteke, kaasneda võib suuõõnne ja silmade kuivus Kuiv suu võib põhjustada bakterite vohamist ja halva leha teket. Lihtne test, Shirmeri test on võimalik nii perearsti kui silmaarsti vastuvõtul. Haigust aitab täpsustada reumatoloog.
Seniks aga kui põhjust veel ei tea, aitavad suuloputusvedelikud, mis hävitavad suuõõnes halbu baktereid ja annavad ka värskema lõhna. Soodsa toimega on ka xylitooliga närimiskummi lühiajaline närimine, mitte üle 3 minuti. Hea on puhta joogivee joomine, see vältib suulimaskesta kuivust.
Minu vastus tuli küll üsna pikk ja kohati teoreetiline, mis ei pruugi Teie tütart pudutada, kuid hea on, kui kõik need valdkonnad saab süstemaatiliselt läbi uuritud. kindlasti leiate ka lahenduse.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi