Halb hingeõhk 04.11.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, hea doktor.

Kirjutan Teile oma abikaasa pärast. Nimelt on asi selles, et juba pikka aega on tal väga halb hingeõhk, seda vaatamata sellele, et ta ei suitseta, ei joo, sööb ainult tavalist kodus tehtud värsket toitu, juurvilja, puuvilju, kana jne. Rasvast ei tee eriti kodus üldse. Hambad on tal kõik korras, viimati hambaarsti külastus aprill 2013, osaliselt proteesid. Aga see hingeõhk oli juba kõik ammu enne seda. Magan temaga ühes toas ja uskuge, ma olen ise magamata, sest õhk toas on väga ,,happeline ja halb,,. Abikaasaga sellest rääkida pole eriti tahtnud, sest olen aru saanud, et see ,,õhuteema,,on tema jaoks raske küsimus, sest ta ise ju ei tunne ja ei taha teda sellega ärritada. On olnud ka selliseid olukordi, kus pean ööseks minema magama teise tuppa, sest vajan värsket õhku. Tervisenäitajad olid tal kõik korras, kuna viimane arstlik tervisekontroll oli mõned nädalad tagasi (tema töö on selline, kus iga 3 aasta järel peab selle läbima). Ma ei tea, mida annab selle probleemiga teha ja milles üldse võib olla selline,,paha lõhn,,. Kui ta õhtuti hambaid peseb, siis olen tundnud, et isegi see ei aita kaua värskemat õhku säilitada. Kas oskate Teie anda nõu, mida teha ja kuidas asjale delikaatselt läheneda?

Tänan Teid ja ilusat, sooja sügist.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Katkised hambad, krooniline igemete, põskkoopa ja mandlipõletik,mao-söögitoru tagasivooluhaigus, vähese vedeliku tarbimine, intensiivne trenn vähse vedeliku ja süsivesikute tarbimisega, ainevahetusomapära, õigemini valgu mittetäielik lagunemine, ka kohupiima seedumise häire ( metüülmerkaptaani teke). Asjad on keerukad. Mõistan muret. Kes võiks anda nõu- perearst, hambaarst, suuhügienist, kõrvaninakurguarst, gastroenteroloog. Mure on delikaatne- tavaliselt asjaosaline ise seda ei teagi. Aga aus vestlus ja oma mure ja tähelepanekute esitamine, see on raske, kuid halvem on veel kahtluste ja vältimise teke Teie poolt. Selgitamisel võiks abi olla kilekotti hingamisel ja selle nuusutamisel. Pigem raske tõde ja konstruktiivsete lahenduste leidmine, kui vältimine, ja sosistamine tuttavatega. Isekeskis katsuge leida seost toitumise ja hingeõhu vahel, vedelikureziimiga pidades näiteks midagi päevikusarnast.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi