Halb hingeõhk, seljavalud ja probleeme gaasidega 01.06.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen N25 ja tervisega on probleeme. 5 aastat tagasi olin suhtes ühe noormehega, kellel olid tollal sarnased terviseprobleemid, mis mullegi hetkel muret valmistavad: halb hingeõhk, seljavalud ja probleeme gaasidega. Temaga koos olles ei läinud kaua, kuni minulgi hingeõhuga probleemid ilmnesid ning kurku mingsugune põletik tekkis. Perearst vaatas kurku, ütles et mandli oppi ma ei vaja, aga proovid näidasid, et mingisuguseid baktereid kurgus siiski liiga palju oli ja arst määras mulle antibiootikumid, mis leevendasid olukorda, aga olematuks ei teinud. Arst seletas asja nii, et mu mandlite pind on selline, et bakteritel on võimalik seal elutseda. Mainis ka seda, et Eesti patsientidel seda bakterit eriti ei esine, lõunapoolsemates Euroopa riikides pidi seda olema rohkem. Kahjuks ma ei suuda meenutada mis bakteriga tegu oli. Praeguseks on mul endiselt probleeme hingeõhuga ja iga natukese aja tagant tuleb röga kurku, niisiis pidevalt sülitada vaja. Ja nüüd teevad muret ka seljavalud ja gaasid. Joon iga päev mineraalvett, see leevendab gaasiprobleeme. Kas 0,5 l mineraalvett päevas on neerudele ohutu?

Põhiline, millele kinnitust tahan saada on see, et kas on võimalik, et seesama bakter, mille oma kunagiselt noormehelt sain ja mis hingeõhu halvaks muutis on ka seljavalude ja gaasiprobleemide põhjustajaks? Mida ma saaksin oma tervise heaks teha?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
halva hingeõhu levinumad põhjused on kas suuõõne, ülemiste hingamisteede või mao limaskesta kroonilised põletikud. Kui hambaarstiga on suhted head, siis tuleb tõepoolest järgmisena üle vaadata kurgumandlid, ninaõõs ja nina kõrvalkoopad. Loodetavasti olete mittesuitsetaja, see teeb probleemi põhjuse otsimise lihtsamaks, sest suitsetajal on sellised probleemid paratamatu elu osa. Kui Te kirjeldate kurku kogunevat röga, siis tuleks tuvastada, mis on selle päritolu - kas nina hingab hästi, kas kõrvalkoopad on põletikuvabad, kas mandlitele ei kogune põletikulisi korke. Ühte kindlat bakterit kogu Teie probleemide tekkes süüdistada ei saa, eriti just seljavalus. Kui kombinatsioonis halb hingeõhk ja gaasid, tuleb uurida, kas probleemi põhjuseks pole mitte mao ülihappesus ja kõrvetised. Poole liitri mineraalveega endale halba küll ei tee. Ja terviseprobleemi lahendamiseks tuleb kõigepealt kindlaks teha selle peamine põhjus ja siis asjaga tegeleda.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi