Erinev vererõhk 12.01.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Mul selline probleem, et arsti juures käies mõõdeti vererõhku (paremalt käelt) ning saadi tulemus 135/95. Selle järgi leiti, et tuleb hakata vererõhu ravimeid sööma, et tegu on kõrgenenud rõhuga.
Olen ka ise kodus varem rõhku mõõtnud ning varem ka mitmetel uuringutel käinud arsti juures, rõhk on alati normis olnud. See asi tekkis järsku, nüüd umbes nädala olnud nii. Ja kui mõõdan vasakult käelt on kõik normis, ülemine jääb natuke alla 120 ja alumine 70-75. Paremalt saan aga näidud ligi 140/100.
Millest selline erinevus nii järsku tekkida võib ?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kuni 15-20 mm erinevus on normaalne ja selle põhjuseks arvatakse olema erineva läbimõõduga arterid erinevatel kätel.
Tänapäeval on vererõhuravi määramise aluseks vererõhu ööpäevane uuring, kui 2/3 mõõtetulemustest on üle 140/95 siis võiks ravi olla põhjendatud. Märgite ka rahusteid mida tarvitate- siit saab teha järelduse tundlikust närvikavast, valge kitli fenomenist mis võib anda ühekordse vererõhutõusu. Teie ärevus ja depressioon võib anda ka vererõhutõusu teatud olukordades. Rääkige oma arstiga sellest 24 h vererõhu uringust ja siis saaks põhjendatult kaaluda edasist ravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi