Vererõhk erinevatelt kätelt mõõtes 03.09.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus vererõhu kohta.
Mõõtsin täna (pühapäeval) kell 13:26 vasakult käelt, tulemus 125/75 (61); järgmisel minutil mõõtsin paremalt käelt ja sain tulemuseks 143/81(63). Ootasin kaks minutit niisama ja panin aparaadi paremalt käelt uuesti mõõtma, tulemus 139/80(64); vahetasin siis uuesti kätt ning vasakult käelt sain tulemuseks 128/77(63).
Küsimus: kas sellised vahed vererõhu mõõtmisel erinevalt käelt ongi normaalsed? Mulle tundub, et paremalt käelt mõõtes on vererõhk pigem kõrge, vasakult aga ideaalne.

Seoses peavaludega käisin eelmise aasta novembris perearsti juures, pandi peale 24-tunnine mõõtja (ei mäleta, kumma käe peale). Tulemused lisasin kaasa. Perearst leidis, et vererõhk ei peaks olema peavalude põhjus ning kuna mul on paar aastat tagasi avastatud hüpofüüsi mikroadenoom, siis läksin igaks juhuks edasi neuroloogi juurde. Hetkel selles osas veel midagi ei tea.
EKG lasin ise teha – kuna siis oli imelik „süda lööb väga kõvasti“ periood, siis tahtsin kinnitust, et see on lihtsalt ebamugav ja rohkem tähelepanu pole vaja pöörata. Hetkel on seda jälle kohati tunda (rinnak, kõri, pea, kohati seljas), ebameeldiv, aga ma just ei muretse selle pärast enam.

Aitäh!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tavaliselt ongi nii, et vererõhk on veidi erinev, paremal käel veidi kõrgem. Kuid mitte alati. Nähes Teie huvi, märgin seda, et randmelt mõõtes võib vererõhk olla veelgi kõrgem. Ja vererõhku on võimalik mõõta ka jalgadelt, täpsemalt sääre alaosast. Võrreldes seda õlavarrelt mõõdetuga on võimalik välja arvutada sääre-õlavarre rõhuindeks. Ingliskeeles on see tuntud lühend- ankle-brachial pressure index. Seda kasutatakse jalaarterite haiguste esmase uuringuna. Norm on 1-1,2, alla 0,8 on viide arterit ahendavale haigusele.
Ja veel. Erinevus mõõtetulemustes on seletav ka võimaliku mõõteveaga. Ja huvitav on märkida, et see esineb ka siis kui erinevad meedikud mõõdavad samal patsiendil vererõhku.
Õnneks on Teie mõõtetulemused normis. Ja soovitan rohkem elamist täiel rinnal ning vähem mõõta oma füsioloogilisi parameetreid. Võib juhtuda, et see hakkab segama elamist.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi