Mononukleoos ja mädane angiin 01.08.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, doktor.
1. Minul tuvastati mononukleoosi antikehad, mis siis näitab, et olen seda lähiajal põdenud. Mis on selle haiguse tüsisitused?
2.Olen nüüd poolteise kuu vahega põdenud mädast angiini. Esimesel korral raviti seda Duracefiga 6 päeva, nüüd on käsil 10ne päevane kuur (Ps mul on amoxaciliinile allergia). Mis on selle haiguse tüsisitused ja kuidas kiiremini paraneda ja sellest edaspidi hoiduda? Mul on kodus 4 ja 6 aastased lapsed, kuidas angiin nakkab?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,

mononukleoosi hiljutist läbipõdemist võivad näidata erinevad antikehad. Ja antikehad võivad olla positiivsed ka inimesel, kes on mononukleoosi põdenud ammu või on seda põdenud äärmiselt kergel kujul. Kuivõrd ka mononukleoosi korral võivad esineda mädakatud kurgumandlitel, siis on see analüüs tehtud ilmselt seetõttu, et eristada mononukleoosi mädasest angiinist. Analüüsi tulemusi oleks kõige mõistlikum läbi arutada oma raviarstiga ning samuti vestelda mononukleoosi tüsistustest - nimelt on nende esinemine inimeseti nii erinev, et ilma konkreetse ja isikliku haiguspildita on keeruline ka tüsistustest kõneleda; enamlevinud tüsistus on maksa ja põrna suurenemine, mis inimesele mingeid rahuoleku kaebuseid ei põhjusta ja mis taandub iseeneslikult ca 1 kuu vältel, seniks on aga mõistlik hoiduda füüsilisest pingutusest.
Korduvad angiinid võivad muutuda krooniliseks (põdemine enam kui korda aastas) ning tüsistuda kroonilise väsimuse, liigespõletike, neeru- või südamelihase kahjustusega. Sestap tuleb äge haigus alati korralikult antibiootikumidega välja ravida ja ka ravijärgse füüsilise koormuse suhtes alati arstiga konsulteerida. Tervenemist kiirendada kahjuks ei ole võimalik, kõige olulisem on ravi ajaks aeg maha võtta ja ravikuur lõpuni ära võtta. Angiin levib kontaktnakkusena, ehk siis ise haige olles lastega samu sööginõusid ja- riistu kasutada ei tohi ning väga tihe kallistamine-musitamine lükata samuti edasi selleks ajaks, kui tervis tagasi on.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi