Kõrge diastoolne vererõhk 09.02.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Mures olen juba 5 aastat kõrge diastoolse vererõhuga ( harilikult 140/95) Raviks määras perearst Cardace 5 mg 2 tbl. päevas, aga peale köhahoogude ja diastoolse vererõhu tõusu 100- le see ravim muutnud minu terviseses midagi ei ole. Sageli kaasnevad halvale enesetundele nõrkushoog ja pearinglus ning tasakaaluhäired. Lugesin meedikute soovitusi diastoolse vererõhu raviks kasutada beetablokaatoreid (propranolool, atenool )ja mainisin seda ka oma perearstile. Tema arvas, et need on väga vanad ravimid ja soovitas mulle hoopis Micardis plus 40/12,5 mg 1 tbl. päevas.
Ka kardioloogi vastuvõtule suunamist ei pidanud ta vajalikuks. Ostsin esialgu välja ainult poole ravimi kogusest. Pole ju kindel, kas aitab.
Pealegi on ravimi kõrvaltoimete nimekiri väga kurjakuulutav. Mida teie minu perearstina mulle soovitanud oleks?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Nojah, atenolol ja propranolol on tõesti vanemad ravimid oma kõrvaltoimetega. Tänapäeval soovitatakse esmavalikuna AKE inhibiitoreid, ARB-e ja Ca kanali blokkereid. Kuiv köha on AKE inhibiitori ( cardace) sage kõrvaltoime. Infot annaks vererõhu ööpäevane uuring ilma ravita. Kuna rõhuväärtused on üsna normi lähedal, valiks midagi pehmemat, nt nebivolool 5 mg.
Vabandan, et kasutan ravimrühmade nimetusi, kuid näen, et olete kenasti kaasamõtlev patsient ja kodutöö on tehtud.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi