Probleem vererõhuga 01.08.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Kui häda käes, siis otsid ikka üles selle, keda usaldad ja kes suudab sind üksnes sõnadegagi aidata. Loodan abi ja lohutust seekordki.
Eelmisel sügisel tehti mulle südame ultraheliuuring ja ka koormustest. Vererõhk oli testi alustades väga kõrge, ent koormuse käigus diastoolne rõhk pisut vähenes ja arst leidis, et isheemiatõvega tegemist pole. vahetult enne uuringuid olin kuu aega võtnud perearsti poolt välja kirjutatud ISDN-i, mstõttu mul tekkis pisuke kahtlus, et see ravim võis haigusnähte peita.
Vererõhu alandamiseks tarvitan iga päev Monoprili, mis teatud aja küll mõjub, ent hommikuid alustan tavaliselt vererõhuga 160/120, mis on veel leebelt öeldud, sest mõnikord on alumine rõhk suisa hirmuäratav. Seetõttu on pidev kokkukukkumise tunne ning südame piirkonnas pigistustunne ja valu, mis kiirgub ka kätte ja õlga. Olen häiritud ja hirmul, ent perearst arvab, et tegemist pingeseisundiga. Rahustid, mis ta mulle välja on kirjutanud (Diazepeks ja Xanax) panevad mind end zombina tundma ja pärsivad töövõimet. Et olen vaimse töö tegija, siis istungi nüüd surnud ringis ja ootan imet.
Praegu on niisugune tunne, et Teie olete mu ainus lootus. Oleksin valmis Teie vastuvõtule tulema, aga ei tea, kas see oleks võimalik.
Teid imetlev ja usaldav 50-aastane proua

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest!
Katsun veidigi Teie vaeuvusi selgemaks mõtelda.
Esiteks on aastaid 50. See on naistele üpris ebameeldiv ajajärk kui neid tabab üleminekuiga, tahame seda tunnistada või mitte. Kui varem ei ole kunagi vererõhuga probleeme olnud, siis nüüd võib hormonaalsest tasakaalumuutustest tingitult tekkida rida vaevusi ja häireid. Siit üks suund mida võiks kaaluda: hormonaalne asendusravi. Mõte on selles, et ravimina viiakse organismi veidi naissuguhormoone, mille tootmine kehas on vähenenud aga organism on sellega "harjunud ja nõuab". Sellest on palju kirjutatud, mõneaastane vaimustus on küll vähenenud kuid näidustuseks on tugevad üleminekuea vaevused, vererõhuhäired, meeleoluhäired.
Teiseks. Vaimset tööd tehakse reeglina kirjutuslaua taga. Siit aga sundasend, lihaspinge, lihasvalud. Need võivad kiirguda seljast kuklasse, pähe, õlga, rindu. Selline valu on üksjagu kurnav, tekib pidev pingeseisund. Sellega kaasneb vaimne kurnatus, ärevus ja ka vererõhu tõus. Asja aitab täpsustada lühiajaline puhkus, töö teises situatsioonis. Vajalik oleks vererõhu jälgimine ja võrdlemine tavatöösituatsiooniga. uuring mis annab infot on vererõhu ööpäevane jälgimine spetsiaalse seadmega mis asetatakse patsiendile 24 tunniks. Kui päeval on vererõhk kõrge ja öötundidel madal või normis siis on tegemist peamiselt pingest tulenevast vererõhust. Ravimid mis võivad aidata on tõesti rahustid, mida tuleks aga kasutada võimalikult lühiaegselt. Natuke kestvamalt, paremini ja ohutumalt toimivad antidepressandid, kuid ka neil on hulk kõrvaltoimeid.
Ja veel. Kõrgenenud vererõhupõhjuseid on väga palju. Siiani proovisin mõtiskleda niiöelda Teie east ja tööst tulenevatest põhjustest. 5% patsientidest on vererõhu põhjus "orgaaniline". Neerude, neeruveresoonte, sisenõrenäärmete haigused jt. KA nende peale tuleb mõtelda.
Hästitöötava raviskeemi ja eluviisileidmine mida patsient suudab jälgida on patsiendi ja arstide pikaajalise koostöö vili. Arvan, et ühekordse kohtumise tulemus jääb kasinaks, kuigi mõni uus mõte võib selle käigus küll tulla. Soovitan ikka koostööd omakandi arstidega( perearst, südamearst, naistearst). Abi võib olla ka vererõhukeskuse või haiglauuringutega Tallinnas või Tartus
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi