Muna kuklas 07.10.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.

Selline mure: augusti lõpus hakkas mul kael valutama, pea käis harva ringi ja natuke iiveldas, aga mitte kogu aeg ja pidevalt. Perearst arvas, et see stressist ja pingest ja mul 2 väikest last ka. Kuklavalu kadus mingi aja pärast. Nüüd 2 nädalat tagasi umbes hakkas mul jälle kukal valutama, kogu kael oli väga pinges ja pead ei saa siiani kallutada vasakule ega paremale, sest nagu kisuks ja valus on. Vahel harva oleks nagu õrn iiveldus, ja kaela katsudes avastasin, et kaelalüli kõrval kohe mingi väike muna, kui sellele vajutada, siis on õrnalt valus. Ei saa korralikult aru ka, kas see muna liigub või ei. Endale kohati tundub, et liigub ja siis jälle nagu ei liiguks. Teisel pool kaelalüli oleks nagu sama kohapeal muna, aga hästi väike ja et seda tunda, pean ikka korralikult vajutama ja näppudega katsuma. Perearst lasi vereanalüüsid kõik teha ja need olid korras, lümfisõlm see ka pole ja kasvajat ta ka ei uskunud, vaid arvas, et see mul pingest ja stressist, kuna viimasel ajal hästi palju muresid ja stressi. Samuti olen tähele pannud, et sügavalt sisse hingata on raske, nagu mingi asi oleks rindkeres takistuseks. Pikali olles saan ilusti sügavalt sisse hingata. Kas oskate omapoolselt midagi arvata?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
kui on käega katsutav "muna" nahaaluses piirkonnas, siis aitaks leidu täpsustada vastava anduriga tehtud ultrahli uuring. Võimalik, et tegemist on lihaspingekoldega, selle üks efektiivsem ravivõte on nn. blokaad, valulikku lihaspingekoldesse süstitakse veidi tuimestavat ainet, see lõdvestab pinges lihase ja kaob ära valu. Valu aga hoiaks lihast kogu aeg pinges.
Stress ja pinge on väga tõsine head enesetunnet kahjustav tegur. Abi oleks ehk asjatundliku psühholoogi nõustamisest. Enne aga on kombeks välistada kehalised haigused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi