Ragisev tunne kurgus 09.12.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Ma ei leidnud siit kõrva-nina-kurguarsti, siis esitaksin küsimuse Teile. Nimelt paar kuud juba häirib mind selline ragisev või krõksuv tunne kurgus. Krõks käib iga kord neelatamisel, joomisel. See on nagu see kont seal, mis neelatamisel alati liigub. Kas see võib olla seotud ka sellega, et mul muud liigesed ka krõksuvad-eriti õlad, randmed, selgroog jms? Hiljuti avastati puugi haigus-pole kindel kas AB ravi aitas või ei. Kael on ikka kange.

Lisaks jäin novembri keskpaigas haigeks ning sain mingi viiruse-jõhker kurguvalu, nohu, palavik. Kuid hommikused kurguvalud on ikka alles ning kurk tundub ka kogu aeg punane. Ka väiksemat sorti nohu on jäänud. Kui viiruse sain oli mul kõrvade alt ning lõua alt katsudes valus (samuti neelamisel kõrvad plõksusid, vilisesid ja vahest lõi valu-kuid see on õnneks üle läinud), kuid mulle tundub, et sellest saati on suurenenud lümfisõlmed kõrvade all ning kaelal. Ka lõualuu kaare juures (alapõskedes) tundub olevat selliseid pehmemaid munakesi/muhukesi. Üks muna on ka kuklas, kus mul kael kogu aeg pinges on. Samas need munad ei ole väga suured (võib-olla sinna 1 cm kanti), aga muret teevad ikkagi. Äkki oskate öelda, mis põhjustab seda krõksumist kurgus ning kas peaksin nende lümfisõlmede pärast muret tundma? Kas kurguvalu võib põhjustada lümfisõlmede suurenemist kõrvade all ja kaelal?
Jõudu ja jaksu!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie kirjas on rida küsimusi. Mõtlemise koht mulle on kõri ja teiste liigeste vaevus. Leian, et ned võivad olla omavahel seotud. Kõri on väga on oma ehituselt väga kerukas, siin liigestuvad mitmed kõhred. Vajalik oleks nn reuma ja puugihaigusteproovid süstemse liigeshaiguse kahtlusel. Alaäge kurgupõletik vajab samuti uurimist, sellel võib olla mitmed põhjused. Rohkem ma ei saa oletada, ainus mõistlik soovitus on pöörduda oma perearsti poole, kolleeg küsitleb, vaatab, katsub, uurib ja mõtleb, teeb põhiuuringud ja konsultatsioonideplaani. Alles siis saab liikuda edasi lahenduste suunas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi