Mida kasutada inhalaatoris röga lahtistamise eesmärgil? 13.06.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
soovin teada, mida ülemiste hingamisteede põletiku korral ja röga lahtistamise eesmärgil võib lisaks NaCl lahuse kõrval inhalaatoris veel kasutada. Internetist leiab viiteid teepuuõli ja Hedelixi kasutamise kohta, segaseks jääb kasutamise viis: kas lahustada vees, mitu tilka jms.
Ja veel: mitu korda on soovitatav protseduuri päevas teha?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
tõtt-öelda puudub teaduslik tõestus sellele, et mõni rögalahtisti tõepoolest efektiivne oleks, s.t. võrreldes kontrollgrupiga reaalselt sümptomeid leevendaks või haiguse kulgu lühendaks, ükspuha, kas seda siis sisse süüakse või inhalaatoriga hingatakse. Samas on põletikuliste hingamisteede niisutamine õrnsoolaauruga hea mõte. Kui Te tahate hädasti sinna veel midagi lisada, siis kindlasti ei tee kurja mõni malbe taimne vahend, mis Teile endale meelepärane on, näiteks liivatee või vana kooli eukalüpt - kahjulik ta pole, küll on aga mõnus ning ainuüksi enda haiguse ajal mõnusate protseduuridega poputamine võib paranemisele jõudsalt kaasa aidata. Kanguse peate ise välja timmima - soovitan esialgu NaCl lahuses lahustada vaid tilk või paar. Kui on mõnus, siis ongi paras, liiga kange lahuse tunnete ära ägedast köhareaktsioonist ja siis tuleb sellega lõpetada.
Tervitades,
Le Vallikivi