Ferritiin 29.06.09 / Perearst

Külastaja küsib:

Olen 55-aastane naine. Et vererõhk püsis kõrge vaatamata ravimitele, leidis perearst, et lisaks vererõhutõvele on tegemist depressiooniga ja suunas mu psühhiaatri juurde. AD tegi olemise pisut paremaks, ent püsib väsimus ja aegajaline uimasus. Vereproov näitas, et S-ALT on 72 ja S-AST 41, muu verepilt oli korras (leukotsüüdid 4.6, erütrotsüüdid 4,19 jne.), välja arvatud ferritiin, mis oli väga kõrge 558,15. Anti suunamiskiri hematoloogile, aga et tohter on puhkusel, on tema juurde võimalik minna alles augusti teisel poolel.
Olen väga hirmul, sest psühhiaater ütles, et ferritiini kõrge näit on kasvajamarker. Kas tõesti võib olla tegemist halvaloomulise verehaigusega või võib kõrge rauasisaldus olla tingitud millestki muust? Ja kas seda saab (näiteks toiduvalikuga) alandada?
Soovin ilusat suve ja kõike head!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teil on tubli perearst ja psühhiaater. Kahjuks olete märkinud jne- alla ka hetkel olulised väärtused, Hgb, MCV. Arvan, et peab kõike lähemalt uurima ja tegema ka samad kordusanalüüsid. Lisan laborikäsiramatust lõigu ferritiinist, saate ülevaate sellest analüüsist ja muutuste tekkepõhjustest. See ei pea olema alati raske haigus. Kuid nagu märkisin, on uuringud vajalikud. Küllap Teie perearst võlub välja mingi nipi kuidas saaks asjassse kiiremat selgust.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Ferritiin (S-Ferritiin)

Immuunanalüüsi osakond, tel. 319 327

Ferritiin on intratsellulaarne valk, mis on organismi normaalne raua depoovorm. Ferritiini on kõige enam hepatotsüütides ning maksa, põrna ja luuüdi makrofaagides. Ferritiini on samuti lümfotsüütides, fibroblastides ja küpsevates erütroblastides. Tavaliselt peegeldab seerumi ferritiinisisaldus organismi rauadepoode suurust ega sõltu transferriiniga seotud raua hulgast. Nii ägedate kui krooniliste põletikuliste protsesside, nekroosi ja pahaloomuliste kasvajate korral võib seerumi ferritiinisisaldus oluliselt suureneda, ilma et rauadepood suureneksid. See võib olla tingitud ferritiini vabanemisest kahjustatud rakkudest, ferritiini langenud kliirensist, ferritiini sünteesimisest kasvajarakkude poolt või raua depooruumi suurenemisest ebaefektiivse erütropoeesi puhul.
Vastsündinuil on ferritiini tase kõrge - kuni 620 µg/L, mis langeb paari nädala jooksul umbes täiskasvanute tasemele.

Uuritav materjal, selle võtmine, saatmine ja säilitamine
Proovivõtu eel ei tohi patsient 1-2 nädala vältel kasutada rauapreparaate.
Katsut Geeliga või lisanditeta vaakumkatsut. Kui katsutit ei saa kohe laborisse saata, tuleb seerum eraldada või geeliga katsut tsentrifuugida.
Analüüsitav kogus 0.5 mL seerumit
Säilivus Seerum +4°C üks nädal, -20°C kuus kuud

Analüüsi tegemise aeg: tööpäeviti

Analüüsimeetod: kemiluminestsentsmeetod analüsaatoril IMMULITE

Referentsväärtused
Täiskasvanud M 28-397 µg/L N 6-159 µg/L
Laste puhul konsulteerida tulemuste hindamise osas immuunanalüüsi osakonnaga.

Näidustus ja kliiniline tähendus
Hüpokroomsete mikrotsütaarsete aneemiate diferentsiaaldiagnostika. Hemokromatoosi ja transfusioonisideroosi diagnostika ja ravi seire. Latentse rauadefitsiidi diagnostika (doonorid, rasedad).
Madal ferritiininivoo on alati seotud rauadepoode vähesuse või puudumisega. Rauavaegusaneemiate puhul langeb ferritiini kontsentratsioon varem kui hemoglobiini ja seerumiraua kontsentratsioon ning ka enne transferriini taseme tõusu.
Normaalsed väärtused ei välista raua defitsiiti, kuna ferritiini nivoo võib tõusta nii põletike puhul kui ka rauapreparaatide manustamisel, ilma et rauadepood suureneksid.
Ferritiini tase plasmas tõuseb ägedate ja krooniliste põletike, koekahjustuste ja pahaloomuliste protsesside korral. Eriti kõrgeid ferritiini väärtusi võib leida ägedate leukeemiate, raske maksakahjustuse, transfusioonisideroosi ja hemokromatoosi puhul.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

ferritiin

Tere!
Mul on teile mõned küsimused.

1. Mida minu organismile põhjustab see, kui ferritiin on 215 (lubatud on kuni 150) ?

2. Mida minu organismile põhjustab see, kui transferriin ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Proovin vastata. Ferritiin on rakusisene valk, mille ülesanne on säilitada keha rauavaru. Ferritiini on kõige rohkem maksas, põrnas ja luuüdis. Ferritiini sisaldus peegeldab organismi rauavarude ...

Loe edasi

Kas aneemia põhjusi oleks vaja uurida?

Tere

Käisin sügisel 2008 üldises arstlikus kontrollis, kõik muu näis olevat korras, välja arvatud rauaga seotu - hemoglobiin 9,5 g/dL, hematokriit 31,9%, MCV 73,3 fL, MCH 21,8 pg, MCHC 29,7 ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Mõtlema paneb kiirenenud settereaktsioon 52 mm. Kui enesetunne on hea, puuduvad vaevused ja verenalüüs paraneb ravi foonil siis on kõik hästi. Muidugi on vajalik regulaarne arstikülastus ja ...

Loe edasi

vereproovid


Mul on eluaeg hemoglobiin olnud 140-150. Nüüd on raud 15 ja ferritiin 310. Mis seda ferritiini tõstab ja kuidas seda alandada.Toitudega hoidmisest pole suurt kasu. Olen üle 60 aastane naisterahvas. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Loen analüüsidest välja,et kõik on korras. Ferritiini tase on naistel veidi maldalam normivahe on 6-159, meestel aga 28-397.
Harvem võib olla ferritiini tõusu põhjuseks mitmed ägedad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: