haprad veresooned. 16.09.06 / Perearst

Külastaja küsib:

tere,

küsin nõuannet perearstilt, kuna ei oska esialgu arvata, kelle poole selle oletatava probleemiga pöörduda, kui üldse. nimelt on häda selles, et tihtipeale endale teadmata põhjusel ilmuvad kehale lillakad plekid (nähtavasti veresoon lõhkenud), ehkki pole mingil moel ennast kusagile ära löönud vms. ning väiksemgi surve nahale tekitab "sinikaid", näiteks pooltühi seljakott - pärast on õlal lillakad randid. silmades aeg-ajalt tunnen teravat valu ja peale seda on tekkinud punakas laik. näos on ka kuperoosa - st veresooned kumavad läbi naha ja aeg ajalt siis vist nö lõhkevad, tekitades tumepunased laigud, mida käin siis "laseriga kõrvetamas".

kas selline asi on "normaalne"? on tegemist mingilmoel nõrkade veresoontega ja kas selles osas oleks mul võimalik midagi ette võtta? kasvõi mingite apteegipreparaatidega/vitamiinidega, toiduga "tugevdada" veresoonte seinu. või milles üldse võiks olla probleem.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Minu vastus on lühike, kuna Teie kirjas puudub vanus, sugu, põetud haigused, kasutatavad ravimid, vaevuse kestus, perekondlik eelsoodumus.
Mõistlik on pöörduda perearsti vastuvõtule. Kolleeg vaatleb kõike lähemalt ja koostab parima uurimis-konsultatsioonide plaani. Algatuseks ka üldvereproov, kus hinnata hemoglobiini ja trombotsüütide taset. Seejärerel võiks uurida ka mitmeid " reumaproove". Sellega saab täpsustada veresoonte põletiku ehk vaskuliidi olemasolu mis võib ka avalduda nii nagu kirjeldate. Kui probleemi põhjus on teada saame ka alustada sislulise raviga. Kõik mida apteegist soovitatakse on hea ja tore, kuid Teile see ei pruugi sobida, mõjudes pahasti ka Teie rahakotile.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi