"köhatamine" 20.06.05 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere armas tohter !
Minu 7 aastasel lapsel on juba aastaid komme "köhatada". Kui ma küsin , mis sul seal on siis vastab ,et tükk nagu oleks kurgus. Ja nii just eriti hommikuti laseb laps järgepanu seda "häälitsust". Mind see nii häirib. Kui ta tugevalt köhatab või aevastab siis on kohe selline valge kohupiimjas limatükk suus. Olen seda sõrmede vahel uurinud on selline tiheda konsistentsiga ja mitte ära lagunev. Mis see võiks olla. Perearst laiutab käsi, kopsufilm olevat korras, vereproovid ka normis, adenoidid eemaldati jaanuaris(arvatigi selle põhjus olevat ) aga probleem püsib ??? Seda just eriti hommikuti ja õhtuti kui laps voodisse heidab. Hommikul on kurk just eriti rohkelt seda röga täis kui ta köhib ja päevapeale muutub see selliseks rutiinseks "köhatamiseks" millel vahetevahel praktiliselt pausi polegi? Isu just ka kõige parem pole-juba sünnist saati.
Tänan ette vastuse eest!
Kristi

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Pikka aega kestnud probleemi lahendamine võtab teinekord teist sama palju aega. Siinkohal saan esitada mõned oletused. Esimene neist on see, et Teie lapsel ei ole tõsist, süvenevat kehalist haigust. Kehalistest haigustest, õigemini häiretest mõtleksin ka mao-söögitoru reflukstõvele. Selle korral pääseb mao happeline sisu söögitorusse, sealt edasi kurku. Tekib ebamugav tunne, mis sunnibki last köhatama. Lastel on sedasorti häiret harva. Teie kirjeldatud valge asjandus suus räägiks nagu selle vaevuse poolt. Ravi on suhteliselt lihtne, kuid ei peatuks üksikasjadel kui pole lõplikult seda vaevust arsti poolt arutatud-uuritud. Soovitan ka meenutada, kas lapse köha on seotud füüsilise pingutusega, külmaga, kokkupuutel vängete lõhnade-tolmude-koduloomadega. Kui midagi sellist meenub, tasuks teha spirograafia. Ehk uuring mis annab vastust kopsudes kulgevate bronhide-bronhioolide seisundist.
Senini kirjeldasin kehalisi haigusi. Teine rühm on probleemid mille korral ei õnnestu kuidagi kindlaks teha üht või teist konkreetset haigust. Arstid räägivad somatisatsioonist, st ärevuse, mure, pinge avaldumisest kehalise vaevusena. Selline köhatamine võib olla harjumuslik, seonduda ühe või teise tegevusega. Esineda enne või peale pingeolukorda kus iganes: koolis, kodus. Laps olla ei ole sugugi kerge. Soovitan mõtelda-meenutada lapse köhatamisi seoses eelkirjeldatud olukordadega. Kas on köhatamisel seos ka nädalapäevadega. St koolipäevadel on vaevused ühtmoodi, puhkepäevadel teistmoodi.
Nõndaks. Nii palju siis mõtetest mis tekkis Teie murekirja lugedes. Soovitan taas perearstiga kõike seda arutada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi