Pidev köhatamine 05.11.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Probleem algas märtsist 2023. Oli viirushaigus, mis möödus nagu tavaliselt aga jäi alles pidev köhatamise vajadus, minutis ikka 3-4 korda. Pidev köhatamise vajadus on just öösel, päeval vähem. Miskit väga kõditas kurgus. Kevadel see möödus umbes juuni saabumisega. Nüüd septembrist uuesti. Jälle oli mingi viirushaigus, see taandus aga jäi öine köhatamine, mis enam ei taandu ja segab tervel perel magamist. Päeval köhatamist vähem. Köhatamise vajaduse tingib pidev kurgus olevkõditustunne, köhatama ajab ikka 3-4x minutis. Öisel ajal läheb see köhatamine veelgi intensiivsemaks, tundub et lausa mingi hoog tuleb mis kestab ca 3 tundi, ainult kõditab ja ainult köhatad, ja kui see öine intensiivne hoog on peal siis hakkab ninast tatti tulema, läbipaistev, ei ole kollane, ja silmad ajavad ka vett välja selle hoo ajal. Kurk valus ei ole ja ei ole kurk sel sügisel ka haige olnud. Öise hoo ajal on aeg-ajalt lühiajaliselt ka tunne, et õhk ei taha hästi läbi käia ja kui suu kaudu siis sügavamalt hingata on kuulda nagu vilinat aga see raskema hingamise tunne on lühiajaline, ca 10 minutit. Olen avastanud, et kui võtan öise hoo ajal Theraflu NT-d, siis see köhatamise hoog ja kõditunne möödub ca poole tunniga, siis tekib kergendustunne ja saab magama jääda.
Mainin ka seda, et septembrist oktoobrini on mul ka paaril korral hääl ära olnud paariks päevaks, mis ei ole minule väga omane. Samuti olen septembris olnud korra viirushaiguses, kerge palavik ja nohu, mis möödusid paari päevaga ja millest jäigi köhatamine. Päevasel ajal on köhatamist ja kõditunnet rohkem siis kui räägin palju.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Võimalikke põhjuseid palju. Perearsti läbivaatus, refluksi, KOK-i, astma, kroonilise mandlipõletiku, une jt uuringud. Siis edasine.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi