Pidev köhatamine 16.07.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 27. a mees. Ca aasta aega häirib selline krooniline, pidev kuiv köha või pigem oleks õigem öelda köhatamine. S.o. nagu üritad häält kogu aeg puhtaks köhatada: „hmmmhmmmmmm“. Vahel tundub nagu midagi oleks kurgus, vahel aga ei oskagi seda põhjust välja tuua, miks nii köhatan. On nii kergemaid köhatusi, kui ka väga kõvasid, tunnen, et tahan nagu „häält puhtaks karjuda“. Selline kõva karjumine on vast kahjulik, kuna vahel olen pärast kõva köhatamist tundnud pearinglust.

- Muidu võib üldtervislikku seisundit lugeda heaks;
- Ei suitseta enam aastaid, ka varem mitteregulaarselt, toitun tervislikult, alkoholi tarbin mõistlikkuse piires jne.
- Tehtud kopsupilt, allergiauuringud – kõik korras;

Köhatused esinevad vaid ärkveloleku aja, magades probleeme ei ole. Ei olene keskkonnast – köhatan nii kodus kui tööl, õues kui toas. Ise olen mõelnud, et kõige tõenäolisem variant on ikkagi mingi allergia või siis nö „harjumuslik köha või köhatamine“, mille kohta olen netist uurinud, ent see peaks esinema pigem lastel, ent mitte erandlikult (lugesin inglk foorumitest, kuidas mõned täiskasvanud on selle all aastaid või isegi aastakümneid kannatanud).

Põhiküsimus oleks siis see, kas need andmed, niipalju, kui ma sain ja oskasin neid siinkohal edastada, võivad viidata „harjumuslikule köhatamisele“ ja eelkõige – mida selleks lahtisaamiseks teha – mis ravimeid (retsepti või ilma) võiks katsetada ning ehk on olemas mingid psühholoogilised võtted, kuidas just vältida kiusatust köhatada?

Lugupidamisega,

T

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teid on kenasti uuritud ja mingit orgaanilist haigust, st seisund mida näitab röntgenipilt või vereproov, pole leitud, õnneks. Teie esitatud kirjeldus sobib hästi funktsionaalsele häälehäirele ja harjumuslikule köhale. Abi võiks olla kognitiivkäitumuslikust teraapiast, see on üks psühhoteraapia valdkond. Inimene õpib ise tundma oma käitumist ja reaktsioone teatud olukordades ja neid ka juhtima.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi