Enesetundest 29.11.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere ja jõudu Teile Teie tänuväärses töös!

Olen 27-a naine.
Sooviksin natuke Teie konsultatsiooni. Nimelt olen muidu terve inimene olnud ja tegelen ka spordiga, mida naudin väga (käin 2 korda nädalas trennis). EElmise nädala algusest aga hakkas mingi paha enesetunne vaevama. Väga nõrk olla, selline tunne, nagu süda lööks nõrgalt. Süda paha, nagu söögilõhn ajab pahaks. Oksendanud pole ja kõht pole lahti ega kinni ega valuta. Raseduse välistan (ei ela seksuaalelugi). Arvan, et söön normaalselt, kuigi ehk isutumalt kui muidu, normaalses elus. Lähtudes oma probleemist panen erilist rõhku puuviljadele jm. värskele, joon vett, teed ja mahla, hommikuti 1 tass kohvi ka. Ema arvas, et on ehk selles probleem, et ilmad on sellised niisked ja udused ja rasked ning et päikest on vähe. Et sellepärast mul pole jaksamist midagi teha. Mõõtsime kodus ka vererõhku, mis oli 105/70, mis minu puhul midagi erakordset pole st. mu tavaline rõhk ongi selline, et ülemine 100-110 ja alumine 60-75. Mõtlesin perearsti külastada, et ehk teeks vereanalüüsi, mõõdaks hemoglobiini jm. mida juba arst õigeks peab, kuid sinna ju absoluutselt ei pääse löögile. Registratuurist pakutakse aega 3-4 päeva pärast. Ja arsti vastuvõtu aegu on mul väga raske oma tööajaga klapitada. Kui oleks minul aega minna, pole neil numbreid. Ja nii arvasingi, et katsun siit enne küsida. Ületöötanud ma pole ja muidu ka ei saa kurta, et elu liig tempokas oleks. Kui valguse ja päikese puudumise teemat arutada, siis solaariumisse minna mul lihtsalt pole raha.
Millist nõu annaksite?
Maria

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Maria
Arvan seda, et lapsed peavad oma vanemaid kuulama. Oletan, et Teie emal on õigus. Sest tõesti pime aeg on üks suur jõu ja energia neelaja. Aga enne oleks vaja tõesti külastada arsti ja teha põhilised testid. Soovitan seniks kasutada oma elamises palju valgust, põletada küünlaid ja suhelda heade tuttavatega, lobiseda. Solaarium ei ole üldse hea asi, kuigi ta on rahva seas popp. Soovitan võimalusel turismireisi kuhugi soojale maale kus palju päikest. See võib olla isegi odavam kui mitmete meeleolu tõstvate ravimite kasutamine või arstide külastamine. Teie eas daamile tuleb kindlasti kasuks ka püsisuhte loomine, inimene on tervik, millegi puudumine annab endast hoopis teistmoodi märku.
Loodan, et sain olla kasulik.
Head tervist soovides Madis Veskimägi