Peavalu 09.02.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere Doktor!
Olen kimpus juba üle kuu aja peavaluga. Perearsti vastuvõtul diagnoosis perearst pingepeavalu, kirjutades mulle arcoxia ravimi 10 päevaks, kuid natuke leevendas, kuid peavalu on endiselt. Valu algas kuu aega tagasi, arvatavasti sain tuult peale trenni ventilaatori all ja niiske ilmaga kodu teel. Valu on selline kummaline, pealael kuklas, vahel paremal pool kuklas, siis vasakul, nagu oleks kuumatunne või nõelte torkimise tunne. Kuu aega olen antud teemal ka netist arvamusi otsinud, mulle meenutavad need kaebused pigem kuklanärvi neuralgiat? Mida teie sellest arvate, kui tegu sellise valuga? Olen käinud massaažis aga ei ole aru saanud et see aitaks. Nüüd oli võimalus tuttava juures vererõhku mõõta ja see oli hommikul 148/95 õhtul 143/94 kas selline rõhk võib ka tekitada peavalu. Mu vanemad mõlemad tarvitavad vererõhu rohte. Lisaks lööb aegajalt valu ka õlgadesse. Hetkel neuroloogi ajani aega kuu, siiski muretsen väga. Käisin nädalvahetusel emos, sealt saadeti mind minema, öeldi et mu silmavaatest ei ole näha et oleks midagi hullu. Kästi uuesti perearstiga ühendust võtta. Perearst aga arvab et pingepeavalu, mina ise arvan pole võimalik et kuu aega valutab just pealael ja kuklas. Mida teie arvate millega võib tegu olla. Hetkel juba kardangi kõige hullemaid haigusi, kodus on 4 väikest last, olen hirmul. Kas oleks vaja teha mrt uuring ja kas aind peast või ka kaelast? Peast tehti viimati kompuuter 5 a tagasi siis oli see korras, olid tollal samad peavalud aga minu arust siis läks see kiiremini üle.

Ette tänades

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
tõepoolest, esimene mõte oleks sellises olukorras pingetüüpi peavalu. Kindlasti ei loe ma Teie kirjeldusest välja viiteid kuklanärvi neuralgiale. Pingetüüpi peavalu saabki alguse kaelast, täpsemalt kaelalihaste pingest. Massaazh ei ole sama efektiivne, nagu aktiivsed kaelalihaseid lõdvestavad venitusharjutused, mida võite leida siit: https://peavalu.ee/harjutused-peavalu-leevendamiseks/. Ka pingetüüpi peavalu võib olla krooniline, kuni igapäevane, kuid selle diagnoosimise kriteeriumid ütlevad selgelt, et selle diagnoosimiseks peavb see esinema vähemalt 3 kuu vältel. Seda just sel põhjusel, et päris sageli (lausa enamasti) taandub see peavalu alla selle perioodi ise (ainult harjutuste ja vajadusel valuvaigistitega - viimaseid küll ei soovitata tarvitada sagedaamini kui 10-15 päeva kuus!). Kuna Teil on aeg neuroloogile kuu aja pärast, siis see on sobilik ajavahe: kui peavalu selleks ajaks taandub, saate aja tühistada. Peavalu püsimisel soovitan minna vastuvõtule. Senini soovitan pidada peavalupäevikut, mida võtke neuroloogile minnes kindlasti kaasa.
Lugupidamisega
M. Braschinsky