Kaelalüli diski prolaps 31.03.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

2023 oktoobris tundsin, et parem labakäsi sageli suriseb ja on tuim. Probleem iseenesest ei kadunud, kuigi lootsin, et läheb lihtsalt üle. Surin muutus aina häirivamaks, eeldasin, et karpaalkanali sündroom. 2024 uuringud näitasid, et karpaalkanaliga korras, kuid mrt tulemus oli järgmine:

Lülisamba kaelaosa: C6/7 vahemikusparepoolne mediolateraalne prolaps, kus diski materjal on konfliktis juuretaskuga. C5/6 vahemikus vasempoolne medilateraalne protrusioon, kus diski materjal on minimaalses kontaktis juuretaskuga. Muus osas vahemikud leiuta. Seljaaju signaal normipärane.

Viimase kuuga on vaevused aina süvenenud ja väga hullult segab elu, suriseb terve parem käsi, lihased on pinges ja kaelalülide juures tunnen nagu mingit teravust. Aeg-ajalt käivad väljakannatamatud hood, terve käsi kisub krampi ja teravate nõelte taoline torkimise tunne on sõrmedest õlani.
Mingi ime läbi sain neuroloogi juurde nädalaga, teises linnas, järgnes otsus, et tuleb teha operatsioon, sain saatekirja neurokirurgile. Nüüd aga võimatu saada tervisekassa kindlustusega arsti juurde, ühtegi aega pole kuni juuli lõpuni.
Mida ma peaksin tegema? Kui ohtlik võib see prolaps olla? Kas parem käsi võib jääda halvatuks?
Väga vähesed asendid on sellised, kus käsi ebamugavust ja valu ei põhjusta. Ükski ravim pole aidanud. Mul on küll füüsiline töö, aga mitte füüsiliselt raske (kunstnik-restauraator), raskeid asju ei tõsta, sundasendeid väldin, arvutitööd teen minimaalselt. Olen õnneks vasakukäelune, parem käsi sisuliselt kasutu praegu.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kõik sõltub sellest, millisel määral on nihkunud kaelalülidevaheline disk kahjustanud sealt lähtuva käenärvi juurt - see selgub aga ainult neuroloogi või neurokirurgi poolt teostatud läbivaatuse käigus. Vahel on vaja ka operatiivset ravi. Seega kodus ootamine paranemist ei pruugi tuua. Võtke ühendust läbivaatuse teinud neuroloogiga või ka haigekassaga neurokirurgi juurde pääsemiseks. Kui asi halveneb soovitan külastada EMOt Tallinnas (PERH) või Tartus.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika