Püsiv ōlavalu, mis kiirgab kätte ja sōrmedesse. 11.02.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Sooviks Teie arvamust, et milliste uuringutega edasi vōiks liikuda selle probleemiga?
Lisasin ka arsti vastuvōtud ja tehtud uuringud kronoloogilises järjekorras.
Proovin siinkohal vōimalikult täpselt selgitada valu sümptomeid ja asukohta. Lisasin ka pildi märgitud piirkondadega kus valu esineb.

Vasaku ōla valu: esmakordselt teadvustasin ōlavalu/ebamugavust jōusaali treeningul (valu ei tekkinud treeningu ega muu trauma tulemusel vaid oli juba olemas varasemalt).
Valu oli esialgu vaid kindlaid treening sooritusi tehes. Paari kuu jooksul tekkis püsiv valu.
Valu kiirgab ka kätte ja sōrmedesse. Vahepeal tekkis väikses sōrmes ka surin kuid see möödus mōne päevaga. Valu tundub sügavamal ning täpset valu asukohta raske määrata. Käega ōlga mudides, ei leia ka valupunkti mida kindlalt selle valuga seostada oskaks. Valu puhkeasendis esineb kuid pole püsiv kuid kindlatel liigutustel lööb valu alati välja. Puhkeasendis tekkiv valu punkt tundub olevat justkui ōla ees osas ning valu, mis käe liigutamisel tekib tundub jälle ōla tagumises osas olevat. Samas käsi erinevatesse asenditesse viies tundub ka valu asukoht muutuvat. Lisaks läheb sama ōla trapets lihas tihti pingesse.

Füsioterapeuti kirjeldus probleemist:
Hawkins pos. Palp. valu õlavarreluupea anterioorses osas - bicipital groove'i proj-l ja subscapularise kinnituskoha pk? Siserot. ja abduktsioon vastupanuga valulikud, jõud alanenud. AROM normipärane, liikuvuspiiratust ei tähelda. AC palpatoorselt valuvaba.

Piltdiagnostika vastus:
Teostatud uuring: Rö ü/v paremast õlaliigesest 2-s suunas - AP ja Y-suunas seistes. Kood: 7916x1 Kirjeldus: Hinnatavas ulatuses luudes destruktiivseid muutusi ei eristu. AC-liigese minimaalsed artrootilised muutused. Õlavarreluu peaosas viited vanale Hill-Sachsi lesioonile. Glenoidi alumise kontuuri lähedal esinevad viited labrum'i vähesele kaltsifitseerumisele. Subakromiaalruum on tavapärase laiusega. Viiteid õlavarreluu luksatsioonile ei eristu.

Valud rinnus: mingi aeg peale püsiva ōlavalu tekkimist lōi ühel ööl ka terava valu vasakusse rinda. Valu lokatsioon oli pigem rinnalihases endas vōi siis roiete vahel ühes kindlas punktis. Antud valu on vaheldumisi tulnud ja läinud kuid viimasel ajal on teatud liigutusega vōimalik see valu esile kutsuda igal ajal. Lisaks on valu punkte ka rinnakorvis juurde tulnud. Valu tekkides on selline tunne nagu tōmbaks mingid kindlad punktid lihastes krampi. Valu ja ebamugavustunnet tekitab ka rinnaluu.
Kui käed sirgelt ette viia ja rinnalihaseid pingutada siis lööb valu kōigisse pildil märgitud punktidesse. Valu tundub selline nagu kogu rinnakorv läheks krampi hetkeks.
Ei oska valu seostada söömisega. Tugevall sissehingamisel valu ei teki aga tugevalt välja hingates on vahest valu tunda nendes piirkondades.

Samuti vaevab juba kuid kestev kuiv köha ja vilisev hingamine.

Vabandan pikale veninud jutu pärast ning loodan, et suutsin selle ka arusaadavalt edasi anda.

Parimat,

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ilmselt on tegemist õlavarretõstja lihase (musculus supraspinatus) kõõluse vigastusega, mille paranemine on sageli eriti pikaldane, võttes tihti pool kuni terve aasta, eriti kui jätkata valu tegevaid harjutusi ja treeningut. Ravib ortopeed. Valu ja surin sõrmedes viitab aga võimalikule kaelalülidevahelise diski tekitatud närvikompressioonile. Perearst võiks suunata rö piltidele kaelalülidest ja rindkerest - edasine sõltub neuroloogi läbivaatuse tulemustest.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika