Nimmelülide ahenemine 08.07.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

olen 34a naine, 2 väikest last (4a ja 6a). Mõlemad sündinud keisrilõikega. Valu nimme/ristluu piirkonnas saigi alguse rasedusajast ning on pärast seda kord vähem kord rohkem avaldunud. Pidev laste tõstmine, ilmselt valede võtetega, st rohkem tõstnud seljaga, kuid peaks jalgadega - on tekitanud vaevused, mis on aina rohkem hakanud elu segama. Kummardamine hambapesu, laste vannitamise ja koristamise ajal teeb sedavõrd valu, et tunnen end vana inimesena ( pean kuskile toetuma ning püsti tõustes läheb hetk aega, et saaks end sirgu ajada. Seetõttu pöördusin lõpuks perearstile, kes tegin röntgeni ning selle vastus oli järgmine:
RG020313 Nimmelülide röntgenülesvõtted (lamades, otseülesvõte AP ja külgülesvõte) Lordoos lamenenud. Lülikehade kõrgus normipärane, väikesi ventraalseid osteofüüte. L4/5 lülivahemik minimaalselt ahenenud, L5/S1 lülidevahemik oluliselt ahenenud. SIL-d avatud.

Palun selgitust, millest lülide ahenemine tekib ja kas antud olukord on ravitav? Mainin veel juurde, et mentaalne olukord pole samuti kiita, palju ärevust ja pinges olekut.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Varasematel aastatel tekitadud diskikahjustuse korral hakkab poolgeeljas diski keskosa läbi tekkinud pragude kummardamisel ja tõstmisel välja kummuma ja võib põhjustda jalanärvide ärritusi ja kahjustusi. Kaasub ka diski kõrguse vähenemine ja seega ka lülide vahemiku ahenemine. Ravida saab närvikahjustusi mitte aga seda ahenemist.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika