Vaagnapiirkonna- ja alaseljavalud 17.05.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Alates 17 jaanuarist on mul igapäevaselt vaagnapiirkonna ja alakõhu valud, mis kiirgavad alaselga ja tuharatesse, mööda tuharaid alla jalgadesse, kuni varbaotsteni välja, jalatallad tuimad...

Valu kirjeldan, kui:
*pidev ja tuikav
*kohat justkui torkiv ja terav valu - nagu valunooled pilluksid jalgevahelt mööda reie sisekülgi alla.
*hommikuti parem, õhtuks läheb hullemaks
*liikudes tunnen vähem, rahulikus olekus rohkem
*magada saan külili olles, padi jalgade vahel

Valud algasid jaanuaris paremalt poolt pimesoolepiirkonnast ja kubemest. Tekkisid äkki, hetkega ja siiani pole taandunud - justkui keegi oleks lülitist keeranud aga tagasi välja ei keera keegi. Tänaseks on pidev valu vaagnas, lahkliha piirkonnas ning valud alaseljas, mis liiguvad läbi tuharate jalgadesse. Vahelduva eduga on valud olnud tugevusega 4-5, hullematel hetkedel 7-8, 10-palliskaalal.

Olen käinud mitmeid kordi emos, kus on tehtud:
*ultraheli alakõhust, seedeelundkonnast, põiest jms
*kompuutertomograafia kontrastainega
*vereproovid
*uriiniproovid

Olen käinud günekoloogi juures. Kuna emakakaelalt leiti endometrioosi koldeid, seega oli olemas näidustus laparoskoopiaks - see tehti 13.04. Endometrioosi koldeid kõhuõõnest ei leitud. Leiti soolte liited: vasakul pool pärasool kleepunud kokku vaagnaseinaga ja paremal poole ei ole pimesool nähtav liidete tõttu - samuti kleepunud vaagna külge. Väidetavalt see valusid ei tekita, õmmeldi kinni. Ühtegi suurt traumat, kõhuõõne operatsiooni, isegi kõhuvalu pole elu jooksul olnud, seega jääb ilmselt liidete tekke põhjus teadmatuks. Günekoloog kahtlustab liiteid emakas, kuna eelmise aasta mais katkes rasedus 16. nädalal põletiku tõttu ja tehti emakaõõne abrasioon, kuna platsenta ei eraldunud. Ka seda ei peeta valude põhjuseks. 19.05.23 tulemas hüsteroskoopia - seda siis eesmärgiga, et edaspidise sooviga rasestuda ei tekiks liidete tõttu katkemist. Günekoloog tellis MRT alakõhust ja vaagnapiirkonnast (tehti 04.05). Kuna radioloog keskendus MRT vastuses endometrioosi, kui vaagnavalude põhjustaja otsingutele, siis loomulikult ei leitud midagi. Endometrioosi ju ei ole.

Perearsti juures tehtud:
*roojaproovid
*uriiniproovid
*vereproovid

Perearst suunas gastroenteroloogi juurde koloskoopiale - tehtud 17.05, samuti ühegi haigusliku leiuta.

Valuvaigistitest olen kasutanud
*käsimüügi valuvaigisteid (NSAID)
*ketoprofeeni
*tramadooli - aitab koos paratsetamooliga mõningal määral, või on hetkel valu lihtsalt leevenenud? Ei oska öelda...
*diklofenak - suukaudne ja ka päraku kaudu
*paratsetamool+kodeiin
*haiglas gün. osakonnas olles ka oksükodooni - isegi see ei võtnud valusid ära?
*emo kirjutas välja gababentiini aga selle vastu tekkis allergiline reaktsioon, mis taandus, kui jätsin võtmise järgi.

Mitte ükski valuvaigisti ei võta valu ära. Vaagen ja alaselg aga valutab endiselt iga päev. Takistab normaalselt elu ja toimetamist. Kõik uuringud on tagasi tulnud leidudeta.

Varasemalt on leitud algav artroos põlvedes ja randmetes (mai 2022) - perearst on soovitanud pöörduda reumatoloogi vastuvõtule, kuna leiud põlvedes võivad viidata ka sellele, et sama lugu on ka puusaliigestes? Õhtusel ja öisel ajal olen aastaid jalgades tundnud torkivat tunnet, paraneb magneesiumi kasutades ja ei takista und. Perearsti väitel ei oska ta mind kuidagi edasi aidata, võtku ma valuvaigisteid... Valu ei ole ju normaalne organismi seisund ja seda 4 kuud järjest ja pidevalt...

Rõntgenuuringut vaagnapiirkonnas ja alaseljast pole ainsana tehtud.

Kas tegemist võib olla neuroloogilise probleemiga?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Ainus neurologiline probleem mis võib põhjustada kirjeldatud vaevusi on alumiste nimmelülidevaheliste paari diski keskasendi väljasopistus mis komprimeerib mõlema jala närvijuuri põhjustades tuimust ja suremistundeid reite ja tuharate vahel ja ka põie ja pärasoole funktsioonihäireid. Täpse vastuse annab siin MRT uuring nimmelülidest millele suunab neuroloog.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591 kl. 14-16