Pika aegne seljavalu 33 aastasel mehel. 31.12.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen hädas pikaaegse seljavaluga.
kannatasin seljavalu käes umbes 2-3 aastat . 2019 läksin tasulisele ortopeedile ja kuna kurtsin valu alaseljas juba nii pikka aega, lasi ta teha mrt pildi ning leid oli diski sopistus, mis surus spinaalkanalile 8mm. Ortopeed saatis mind neurokirurgi vastuvõtule ning käisin operatsioonil 2020 jaanuaris. Peale operatsiooni oli vasak jalg tuim, kuid seljavalu kadunud. Käia oli raske, kuid normaalselt kõndima sain hakata 8 kuud pärast operatsiooni, ning kogu tuimus kadus umbes 1 aasta hiljem. Ehk siis 2021 jaanuaris olin täisti taastunud. Selg ei valutanud, sain kõike teha. 2021 a oktoobris tehes rasked tööd tundsin seljas taasa püsivat valu, mis ei läinud ära. Tegin harjutusi, mida oskasin ja proovisin lasta seljal palju puhata, kuid samas püsisin aktiivsena. Kui 7 kuud hiljem Mai kuus ei olnud valu ikka kadunud, läksin confidosse neurokirurgi vastuvõtule. Tegime uue pildi kogu info mai kuu lei kohta kopeerin siia:

KLIINILINE TEAVE / KÜSIMUS: Nimmeop. 2020 jaan L5/S1 ITKs, opist vasaku jala tuimus
nõrkus(S1) 8 kuuks, taastus täiesti. 2021 okt peale rasket tööd tundis vigastust,
nüüd 7 kuud valu seljas>jalgades sin=dex S1 alal. Füsioteraapi
VÕRDLUSUURING: 10/19 MRT uuring.

LEID
NIMME LORDOOS: nimmelordoos tavapärane, esineb kerge sinistroskolioos 10'
LÜLIKEHAD: ühltast kõrgust, kerged degeneratiivsed muutused L4-S1 tasemeil. L5/S1
lülikehade lõpp-plaatide subkondraalses luus kerget degeneratiivset ödeemi.
LÜLIKEHADE NIHKEID: ei sedasta.
FASSETTLIIGESED: arenguliselt üsna promineeruvad, L4-S1 osas ka kerget kollasligamentide
hüpertroofiat.
LÜLIVAHEMIKUD:
Th11-L4 aktuaalse leiuta. Minimaalsed diskide väljakummumised Th12/L1 ja L3/4 tasemeil.
L4/L5: disk madaldunud, osaliselt dehüdreerunud. DIsk on posterioorsele ja vasakule
subartikulaarsele, foraminaalsele välja kummunud. Spinaalkanal on mõõdukalt ahenenud,
AP 5-6mm. Neuroforaamenid on mõnevõrra ahtamad, ent selget L4 närvijuurte pitsumist
pole. Küll on vasakul L5närvijuurel proksimaalsel diskiga kontakt.
L5/S1: varasem diski prolaps lõigatud. Kerge protrusioon püsib, spinaalkanal on kuni
mõõdukalt ahtam, AP6mm. Samuti neuroforaamenid kuni mõõdukalt ahtamad, ent selget
L5 närvijuurte pitsumist foraminaalsel ei ole. Vasak S1 närvijuur diski ja fassetliga
kontaktis, mõjutus võimalik.
SAKRUM JA SIL-d uuringule jäävas osas: aktuaalse leiuta.
SPINAALKANAL: Arenguliselt ahtam. Mõõdukas ahenemine L4/5 tasemel, AP 5-6mm.
SELJAAJU / CONUS MEDULLARIS uuringule jäävas osas: patoloogilist signaalimuutust ei
sedasta.
SELJALIHASED uuringule jäävas osas: eakohased.Spinaalkanal arenguliselt ahtam. Diskide
degeneratiivsed muutused ja protrusioonid enim L4-S1 tasemel. L5/S1 post-op leid,
olulist spinaalkanali stenoosi seal enam ei ole, ent S1 vasak närvijuur on diski jääkprotrusiooniga
kontaktis. L4/5 tasemel kerge diski protrusioon, ent see mõjutab mõõdukalt spinaalkanalit,
AP 5-6mm.

Siis leppisime kirurgiga kokku, et proovin veel taastusravi, umbes sügiseni ja siis kui paremaks ei lähe lähen tagasi vastuvõtule.
Suvel sain taastusravi arstile. Käisin füsioterapeudi juures, kes soovitas rohkem kõhulihaseid treenida,määras harjutused. Olen neid teinu, kõhulisas on tugevnenud ka.

Üldiselt olen kõik need aastad ka jõusaalis käinud, kuid viimasest vigastusest alates üsna vähe, ning väga ettevaatlikult. ümbes 1-2 korda nädalas ja kergemate raskustega. Rohkem treeninud kõhulihaseid jne.

Korraks tundus suvel, et läheb paremaks, kuid siis tuli valu jälle järk järgult tagasi. Harjutusi teen ikka edasi. Kui läks jälle hullemaks proovisin suve lõpul ka arcoxia ravimit, mis tekitas mul südamerütmihäireid, kuid vist natukene isegi aitas seljavalu vastu. Tegin seda 4 päeva. peale mida arst kirjutas scudexat. võtsin seda nädala. Selg läks paremaks. Kuid seljavalu tuli jälle tasapisi tagasi.
Kuna alates kevadest oli ka mul valu kaela kiirganud ja pähe ja see oli suve lõpuks süvenenud, siis edasi suundusin kiropraktiku vastuvõtule Pärnus. Kiropraktik vaatas mind üle, ragistas natukene selga, arvas et lülid on ka veidi nihkunud pöördesse vms. Peale seda valu kaelas kadus. Kiropraktik soovitas omakorda enda harjutusi. Olen ka neid nüüd teinud 3 kuud. Alguses tundus, et paraneb kuid nüüd on valud jälle tagasi nii kaelas, kui alaseljas ja veel tugevamad. Nüüd viimasel ajal on juba päris võimatu olla, ei saa tööd teha, ei saa isegi 1 min istuda nii, et selg ei valutaks.

Samas olen täheldanud, et kui olen antibiootikume võtnud näiteks amoxicillinit angiini vastu, on läinud ka selg tunduvalt paremaks.

Kas võib olla, et mul on seljas mingisugune põletik, mis vajab ravimist tablettidega ja ma ei peaks operatsiooni tegema. As peaksin proovima mingisugust pikemat antibiootikumi kuuri?
Või soovitaksite minna tagasi neurokirurgi vastuvõtule?
Ei oska enam ise otsustada mida teha.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Igasugune põletik nimmelülides, diskides või ka lihastes tingib muutusi vereanalüüside põletikunäitajate osas - seega soovitan teha vastavad vereanalüüsid läbi perearsti. Viimane mrt näitab muutusi diskis üks lülivahemik kõrgemal varem opereeritust, ka opereeritud diskil on võimalus põhjustada selja ja jalavalu. Seisund on komplitseeritud ja asja lahendamiseks soovitan peale vereanalüüside tulemuse selgumist neuroloogilist läbivaatust.