Pearinglus, vasaku jala valupisted, vasaku pöidla tõmblused 21.07.21 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Juuni alguses peale Covid vaktsiini algasid imelikud vaevused.
Alguses umbes 4-5 päeva vahelduva eduga pearinglus, vati sees oleku tunne ja väsimus. Nädala pärast pearinglus kadus, kuid hakkas terve vasaku jala ulatuses kummaline kerge valu/pisted nii liigestes kui ka lihastes. Jalalabas, sääres, põlves, reies. See kestis umbes paar päeva. Siis oli umbes nädal aega kõik enamvähem hästi, kui hakkas jälle pearinglus.
Sel korral kestis pearinglus ka jälle umbes nädala. Kui pearinglus kadus siis tuli asemele taas jalavalu (nõrk valu) ja pisted jalas (jälle nii labajalas, sääres, põlved, reies). Vahepeal käte värisemine, erinevates liigestes (kätes ja jalgades) valupisted ja korra on olnud vasaku käe pöidla tõmblused. Lisaks parema käe kerge nõrkustunne, samas jõudu käes on. Käte ja jalgade surin, lihaspinged ja kerged peavalud (erinevates piirkondades). Täna hommikul oli 1 korra ka ka põie tühendamisega probeeme. Sellest tekib omakorda ärevus, mis viib ka pulsi üles ja paneb südame kloppima.
Samas on ka mingeid päevi kus kõik on hästi ja kaebusi ei ole.
Küsimus on järgmine, kas peaks tegema lisauuringuid? Kas antud vaevused viitavad mõnele raskemale haigusele?
Perearst tegi ulatuslikud vereanalüüsid (kliiniline veri, erinevad vitamiinid, kilpnääre) need olid kõik korras. Lisaks kontrollis reflekse ja motoorikat, need olid ka korras.
Mainin veel ära et vererõhk on väga madal, viimane kord arstil mõõdeti 66/98.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kuna viirushaigus on uus ja ka vaktsiinid on kardinaalselt uued, piirdub kogemus ja tõenduspõhine vastus nii viiruskahjustusele ajus kui ka vaktsiini kõrvalnähtudele ca. 1 aastaga. Teada on et viirusest põhjustatud ajukahjustus võib olla ootamatult suur ja väga erinev, samas on vaktsineerimine ainus teadaolev viis seda vältida. Momendil kasutuses olevad lisauuringud, nt. MRT ajust reeglina ei täpsusta viirusliku ajukahjustuse esinemist ja ulatust ega võimalikke kõrvalnähtude tekitatud ajuprobleeme. Kui vereanalüüsid olid korras on suur tõenäosus, et püsivat kahjustavat tegurit ei esine. Samas kroonilise ärevushäire korral esinevad sageli sarnased kaebused ja neid on võimalik ravimitega ja elustiili muutusega mõjutada. Soovitan neuroloogi konsultatsiooni.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika