Rõhuv tunne lööb pähe püsti tõustes/ lamades 07.04.21 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Probleemiks on selline mure, et tihtipeale näiteks toolilt/ voodist püsti tõustes lööb ca. 5 sekundi pärast viieks sekundiks hästi rõhuv tunne pähe ja siis kaob. Selle viie sekundi jooksul algab ta siis kuklast ja liigub kiiresti umbes poolde peasse välja. Täpselt sama efekt, nagu püsti seistes kummardaks nii, et pea läheb alaspidi ja siis hakkad tundma, kuidas veri hakkab pähe vajuma ning tekib samasugune rõhuv tunne. Samuti vahel on magama jäädes kergelt rõhuv tunne peas, kui olen kõhuli asendis. On päevi, kus nina läheb suvalisel momendil pikemaks ajaks paksuks ja õhk väga läbi ei käi (nina enamasti koguaeg pooleldi kinni). Sellistel päevadel on rõhuv tunne intensiivsem näiteks püsti tõustes. Küll aga on päevi, kus seda tunnet ei esine üldse, või vähesel määral, mida ei pane tähelegi. Samuti esineb harva peavalusid. Enamasti on esinenud kuklapiirkonnas peavalud, tabletti võttes möödub see alati 10 min jooksul. Vahepeal kui on soov raamatut lugeda kõhuli asendis, nii et keha toetub küünarnukkide peale, siis väga pikalt selles asendis olla ei saa. Tekib järgjärgult suhteliselt tugev rõhuv tunne pähe. Vereproovid, allergiatestid, EKG ja vererõhk on täiesti korras. Esimesi kolme käisin ca. 4 kuud tagasi kontrollimas ning siis oli probleem juba pikalt kestnud. Samuti mõõdeti vererõhku ning näitajad olid samad nagu koduse aparaadiga.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Mõnel inimesel esineb kalduvus vererõhu järsuks ajutiseks languseks kohe peale püstitõusmist mis võib viia ka minestustele. Soovitav on mõõta vererõhk peale pikemat lamamist ja kohe esimesel minutil peale püstitõusmist asja selgitamiseks.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika