L5 S1 ja sipelgad jalas 14.09.18 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere Doktor. Mul on L5 S1 vaheline ketas väga madal, teised lumbaarkettad on normaalse kõrgusega. Röntgen näitab lihtsalt et on madal, aga MRT pole tehtud. Kuni 2016 aasta suveni see eriti tunda ei andnud aga juulis 2016 juhtus kummaline asi. Mul tehti täis neuroloogiline uuring Meremeeste haiglas, Dr Helle Jaakmees teostas. Uuringus oli ka lumbaarpunktsioon. Peale punktsiooni olin paar päeva haigllas voodireziimil peavalude tõttu, aga kui lõpuks tõusin ja hakkasin kingi jalga panema, tundsin kummardades L5 S1 vahel KRUDUNAT. Valu ei olnud. Peale seda hakkasid paremas jalas sipelgad. Hiljem kuude jooksul see vähenes. Nüüdseks annab sipelgaid paremasse jalga ainult ilmade külmenedes, nagu näiteks praegu. Hommikul ei ole, õhtul on. Minu küsimus- kuidas on lumbaarpunktsioon seotud L5 S1 ketta tööga? Miks selline krudisemine (kummardades) juhtus just peale lumbaarpunktsiooni? Kas ketas võis pooleks minna? Oli lihtsalt krudin, mingit valusööstu ei olnud. Praegune seis- lihtsalt kergelt sipelgad paremas jalas, õhtuti. Raskuste tõstmine või mitte tõstmine päeval- seda asja ei muuda. Sipelgad annavad tunda just nüüd, kui oli ilmamuutus, soojad ilmad lõppesid.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Sipelgad jalas on närvijuure ärrituse tunnus - tõenäoliselt kõhretüki poolt mida nihutas taha ja küljele kummardus ette. Lumbaalpunktsiooni korral peaks nõelavigastus, mis võib ka närvijuurt kahjustada, olema oluliselt kõrgemal. Küll aga on peavalu sage tagajärg. Selja säästmisel tavaliselt pikkamööda toimub paranemine.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika