Võpatused, kerge olek, ajutine tinnitus 04.12.17 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Eelmise aasta lõpus hakkas elus peale väga stressirikka perioodi lõppemist mind vaevama kohatine imelik tunne - ebastabiilne, nagu istuks merel õõtsuval paadis. See pani muretsema kuna varem pole midagi sellist tundnud. Sellest ajast alates on pidevalt midagi mind vaevanud.

Nüüdseks on see kohatine kõikumise tunne kadunud kuid asendunud millegi muuga. Nimelt täiesti suvalistel hetkedel käib kiire lainena läbi pea selline tunne nagu kohe-kohe oleksin teadvust kaotamas või kukkumas ja siis järsku võpatan jälle "üles". Päriselt kukkunud või teadvust kaotanud ei ole siiani kordagi. Mõnikord on see tunne enne magamajäämist, kuid enamasti käivad sellised võpatused pärastlõunasel või õhtusel ajal. Lugesin nn hypnic jerk kohta, ning see kirjeldab minu tunnet üsna täpselt, kuid nagu öeldud, mina tunnen neid ka niisama ärkveloleku ajal. Peale võpatust käib kerge ärevuslaine üle, jään muretsema et midagi väga tõsist on viga. Kohati on pea nagu paks, tööle keskendumine on raske.

Lisaks selle aasta algusest alates panen tähele igasuguseid pininaid peas ja kõrvus. Kõrvaarsti juures käidud, kuulmine on täiesti korras ja testitulemused normaalsed. Ka lõualiigesed on hakanud natuke nagu kangeks jääma ja raksuma.

Kõik need tunded käivad üle ebaregulaarselt kuid siiski üsna tihti, pea iga päev. Mõnel üksikul päeval pole nagu midagi viga, kuid järgmine õhtu võib niisama istudes järsku käia see laine läbi pea nii kõvasti, et süda hakkab peksma ja pean maha rahunemiseks natuke ringi jalutama. Mõnikord harva hakkab üks või teine kõrv nii kõvasti ja valjult pinisema, et kardan, et nii nüüd jääbki, kuid see kaob pikimal juhul mõne minuti jooksul ja jätab jälle alles vaid mure ja ärevuse.

Tunnistan, et eluviis on olnud aastaid istuv ja olen korralikus ülekaalus. Vererõhk on kõrge, tarvitan Lozap nimelist ravimit. Ei suitseta, alkoholi tarvitan minimaalselt. Unegraafik on ka üsna halb - olen harjunud olema üleval kuni neljani öösel ja magama päeval 12ni. Korralikku puhkust pole olnud juba aastaid, pidevalt - ka nädalavahetustel - on mõtted mingil määral tööasjade juures. Samas pole nagu sellist tunnet, et oleksin ületöötanud või tohutu stressi all, vastupidi, kõik need sümptomid on alanud peale eelmisel aastal tööl väga stressi- ja depressioonirikka aja lõppemist.

Kas võib siin olla tegu lihtsalt ärevusega, kuigi ma ise ennast nii ärevalt ei tunne? Tunnistan et olen muretseja ja kardan, et midagi on peaga väga valesti.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoline ongi krooniline ärevusseisund mis viib närvisüsteemi regulatsioonihäiretele nagu unehäired, südamekloppimised, tasakaalutus ja minestustunded jne. Kui elukvaliteet on häiritud, tuleks tulla konsultatsioonile.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika