Epilepsia rohtudega kaasnevad probleemid 18.05.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere !

Olen 17 aastane neiu. Mul avastati epilepsia nüüd mõned kuud tagasi. suguvõsas pole mul seda varem olnud, kuid mu kahel tädil on see. nimelt sooviks teada, kuidas see võis mul tekkida ? sest suguvõsas seda mul varem pole esinenud ( peale tädide ). Kuna kaotasin isa 6 kuud tagasi ja see mõjus mulle rängalt. siis kas see võis sellest tekkida. närvi haigus on epilepsia ju.

veel üks küsimus - hakkasin alguses kasutama valproet tablette ( võin kirjapildiga eksida) , aga need tõid mulle liialt lisakilosid juurde. Vähem kui 1 kuuga tuli juurde 6 kilo. nüüd söön trileptalit. hetkel söön 10 päeva kaupa - st. kui 10 päeva möödas, siis vähendan valproetite kogust. hetkel söön hommik: 0,5 valproet + 1 trileptal ja nii ka õhtul. sellest ka küsimus. kehakaal on sama. kas siis, kui ma olen täielikult läinud tripeltali peale üle, siis ma muutun samaks, mis enne (kehakaalult) ?

ka veel on küsimus. alates 15. eluaastast alates olen tarvitanud rasestumisvastaseid pille. ( yarina - kui on vajalik info. ) ja lõpetasin need, kui hakkasin sööma epilepsia rohte. kuna see kõik, käib ka organismist läbi.. siis kas see mu rasestumist ja lapsesaamist ei ohusta ? Olen ju pungil rohtusid täis.

ja veel.. kuna ma sõidan autoga, kas ma siis jäängi rohtusid tarvitama ? kui käisin uuringutel, siis avastati parempoolsest ajupoolest epileptilisi nähtusi vms.

Jään Teie vastust ootama.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Epilpsiale võib esineda pärilik eelsoodumus, hoogusid võib esineda üksikutel inimestel suguvõsas, vahel üle mitme põlve;
Valproaat põhjustab sageli kehakaalu tõusu, samas on ta tugeva hoovastase toimega, trileptaal kaalu ei tõsta tavaliselt, kuid mõne epilepsiavormi korral see hoogusid ära ei hoia;
Kõik epilepsiarohud võivad suurendada ohtu lootele, seetõttu tuleb kõigil lapsesaamise eas olevatel naistel kasutada vitamiini nimega foolhape et seda riski vähendada;
Kui hoogusid ei ole esinenud vähemalt 2 aastat, käite pidevalt arsti vastuvõtul ja tarvitate rohtusid, võib arst anda tõendi autojuhilubade taotlemiseks.

Dr. Ain Pajos